Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Et fiyatları artıyor çünkü...

Giriş Tarihi: 12.7.2010 14:16 Güncelleme Tarihi: 12.7.2010 21:38
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, bazı büyük üreticilerin et fiyatlarının düşmesini engellediğini kaydederek, ''Büyük üreticilerin elinde kesimlik hayvan çok, küçük üreticinin elinde ise hayvan yok'' dedi.

Fazlı Yalçındağ, et fiyatlarındaki artışın devam ettiğini, karkas sığır etinin kilosunun 16 liraya ulaştığını, koyun etinin ise 20 liranın üzerine çıktığını belirterek, şunları söyledi:

''Hükümetin canlı hayvan ithalatını destekliyoruz. Yeni yapılacak ithalatla fiyatlardaki artış durabilir. Bu piyasaya ne kadar et gireceğine bağlı. Büyük üreticinin elinde kesimlik hayvan çok, küçük üreticinin elinde ise hayvan yok. Bazı büyük üreticiler, piyasadan topladığı kesimlik hayvanları, fiyatların daha da artması için bekletiyor. İthal besi hayvanlarının küçük üreticilere de dağıtılmasını istiyoruz.''

-BİR MERKEZDEN CEP TELEFONU MESAJI-

Fazlı Yalçındağ, bir merkezden Türkiye'deki üreticilerin bir bölümüne cep telefonu mesajları gönderildiğini de ifade ederek, ''Bu merkezden üreticilere sürekli olarak (canlı hayvan ithali yeterli olmayacak. Fiyatlar yükselecek. Elinizdeki hayvanları kesime göndermeyin bekletin) şeklinde cep telefonu mesajları gönderiliyor. Rekabet Kurumu'nun bu merkezi ortaya çıkarıp gereken cezayı vermesini, gönderilen cep telefonları mesajlarını açıklanmasını istiyoruz. Bu merkez, teknik inceleme sonucu ortaya çıkarılabilir. Bu gibi girişimler et fiyatlarını düşmesini engelliyor'' diye konuştu.
Türkiye'de halen süt ve yavru verimi olan 5 milyon civarında anaç inek bulunduğunu ifade eden Yalçındağ, şunları söyledi:

''Türkiye'de geçmişte izlenen yanlış politikalar sonucu verimli inek sayısı 5 milyona kadar düştü. Et fiyatları, süt ve yavru verimi olan inek sayımız 7 milyona çıkarsa düşer. Koyun sayımız da yeterli değil. Büyükbaş hayvan ithalatı devam etmeli, koyun ithali de gündeme gelmelidir. Et ithalatına ise karşıyız. Et ithaline izin verilirse Türkiye'ye ne olduğu belli olmayan çok sağlıksız etler getirilir. Geçmişte bunu yaşadık.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Et fiyatları artıyor çünkü...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN