HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımda ihracata başladı

Gamze Güven, Yeni Rakı şişesinden Opet'in ürünlerine, zeytinyağı şişelerinden ödüllü şarap kadehlerine kadar yüzlerce tasarım yaptı. Güven, son olarak da dünyaca ünlü Ritzenhoff'a tasarım ihraç etti

Giriş Tarihi: 27.1.2011
Gamze Güven Türkiye'de bol ödüllü tasarımlara imza atan çılgın bir tasarımcı. Bugüne kadar KOBİ'lerden dev şirketlere uzanan geniş bir müşteri portföyüne hizmet verdi. En önemli özelliğiyse tasarımlarıyla şirketlerin cirolarını zıplatabilme yeteneği. Bugüne kadar Yeni Rakı'nın kısa sürede klasikleşen şişesinde ödül kazanan madeni yağ şişesi tasarımlarına kadar bir ürün satış rekorları kırdı. Gamze Güven Türkiye'nin ilk endüstriyel tasarımcılarından biri. 1987 ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Ardından da masterının tamamlayarak genç yaşta iş hayatına atıldı. En önemli iş deneyimlerini Eczacıbaşı VitrA ile çalışırken edindi. Ardından İnci Akü, Arçelik, Nurus, Handles, VitrA gibi firmalara önemli projeler yaptı. 1998'de ise Tasarım Üssü adını verdiği kendi şirketini kurdu. Şirket bugüne kadar onlarca tasarıma imza attı.

ÖDÜLLÜ TASARIMLAR BOL SATIŞ GETİRDİ
Endüstriyel tasarımcı Gamze Güven Türkiye'nin en önemli tasarım ödülü olan Design Turkey 2010'da, Altınbaş Rakı, Yeni Rakı Beykoz serisi ve Lazer isimli kapı kolu tasarımları ile kategorilerinde 3 adet "İyi Tasarım" ödülünü aldı. Ayrıca Türkiye'nin Zeytinyağı Şişesi ve Opet Madeni Yağ Ambalaj tasarımları ile de Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından başarılı ambalajlara verilen uluslararası "World Star 2010" ödüllerini kazandı.

TASARIM DA İHRAÇ ETMEYİ BAŞARDI
Gamze Güven'in şirketi Tasarım Üssü ayrıca dünyaca ünlü Ritzenhoff'a tasarım da ihraç etti. Gamze Güven ve ekibi dünyaca ünlü Alman tasarım firması Ritzenhoff için şarap kadehi ve espresso fincanı tasarladı. Kahvenin tarihi ve kültürüne ilişkin bir hikayenin kurgulandığı "My Little Darling" isimli espresso fincanı seti ve dünyadaki şarap üzümü şaraplık üzümlerin isimlerinin yazdığı beyaz ve kırmızı şarap kadehleri tasarım konkuru sonucu seçilen Ritzenhoff 2010 koleksiyonu arasında yerini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımda ihracata başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN