HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsanenin yeni markası Fibabanka

Türk bankacılığının efsane ismi Hüsnü Özyeğin 5 ay önce aldığı Millenium Bank'ın adını değiştirdi. Özyeğin'in bankacılıktaki yeni markası 'Fibabanka' oluyor

Giriş Tarihi: 13.5.2011
1987'de kurduğu Finansbank'ı 5 yıl önce Yunanistan'ın bir numarası NBG'ye 3.1 milyar dolara satan Türk bankacılığının efsane ismi Hüsnü Özyeğin, bankacılık sektörüne Fibabanka markasıyla geri döndü. Finansbank'ın satılması sırasında '3 yıl Türkiye'de bankacılık yapmayacağım' sözü veren Özyeğin, süre dolar dolmaz Portekizli Millenium Bank'ın Türkiye'deki kolunu 61.8 milyon euroya satın almıştı. Dün yeni markanın lansmanı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Özyeğin 2000'li yıllarda Türk bankalarının yabancı bankalar tarafından satın alınarak adlarının değiştirildiğini hatırlatarak, "Bugün küresel dünyada yabancılara satılan bir Türk bankasının, yine bir Türk sermayesi tarafından geri alınabileceğini göstermenin mutluluğunu ve bu anlamda ilk olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi. Özyeğin, 40 yıldır Türkiye ve dünyada bankacılık yaptıklarını hatırlatarak, 1987 yılından beri 33 bin global bankacıyı işe aldıklarını, 24 kişiyle kurdukları bankanın 2006 yılında satılırken, 7 bin çalışanlı bir banka haline geldiğini söyledi.

20 ŞUBE İLE BAŞLIYORUZ
İlk bankalarını bir şube, 24 çalışan ve 8 milyon lira sermaye ile kurduklarını anımsatan Özyeğin, "Bugün Fibabanka ile 20 şube, 350 çalışan ve 225 milyon lira sermaye ile işe başlıyoruz. Asıl önemlisi çok daha tecrübeli, güçlü ve donanımlı bir ekiple Türkiye'de müşterilerimize hizmet vermek için göreve başladık" diye konuştu. Şubeleşme konusunda öncelikle bankanın mevcut 20 şubesini kâra geçirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Özyeğin, "Her şube kârda değil. Şubelerimiz kâra geçtikten sonra yeni şubeler açmaya başlayacağız" dedi.

FARKLI KULVARDA OLACAĞIZ

Kredi kartında çok farklı bir strateji planladıklarını kaydeden Özyeğin, "Çünkü diğer bankalarla aynı kulvara girmeyiz... O kulvar zor bir kulvar. Biz de başarılı olacağımız işlere girmek istiyoruz. Burada başka bir bankayla işbirliği, çok farklı işbirlikleri olabilir. Türkiye'de olmayan uygulamaları yurt dışında yapıyoruz" dedi.

DÖNÜŞÜME 10 MİLYON DOLAR

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar da bankanın ikinci fazının 2012 olacağını, IT, isim değişikliği ve yeni bina için toplamda 10 milyon doların üzerinde bir yatırımlarının söz konusu olacağını bildirdi. Banka için hazırlanan logoya 'bilgi kristali' adını verdiklerini anlatan Dildar, mavi ile profesyonelliği, yeşil ile de memnuniyeti ve bilgiyle gelen bigeliği yansıtmak istediklerini söyledi.

Rusya'da günde 4 bin kredi
Yurt dışındaki operasyonlarına da değinen Hüsnü Özyeğin, Credit Europe Bank ile Rusya, Ukrayna, Romanya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Almanya, Malta ve Dubai'de her türlü bankacılık işlemleri yaptıklarını anımsatarak, "Rusya'da günde 4 bin bireysel kredi, 200 de otomobil kredisi veriyoruz. Rusya'da yıl sonunda 2 milyon kredi kartına ulaşmayı hedefliyoruz. Romanya'da ise kredi kartlarında birinciyiz" diye konuştu. Rusya'da ciddi oranda geliştiklerini vurgulayan Özyeğin, bu yıl Türkiye'den daha hızlı büyümesini bekledikleri Rusya'da, ürünlerin Türkiye'den 8-10 yıl sonra piyasaya sunulmasından dolayı öncü olmayı istediklerini ifade etti. Özyeğin, 1994 ile 2008 yılları arasında uluslararası bankacılık faaliyetlerine Türkiye'yi de ekleyerek 10 milyar 295 milyon euro (25 milyar lira) bilanço büyüklüğüne ulaştıklarını, kaydetti.

'Türk bankaları kıskanılıyor'
Türkiye'de sektör adına daha çok şey yapılabileceğine inandığını dile getiren Özyeğin, "Türk bankacılık sektörünü fevkalade gelişmiş bir sektör olarak görüyorum. Dünyadaki en başarılı sektörlerden biri olduğuna inanıyorum. 2008 yılındaki kriz sonrasında herkes tarafından kıskanılan bir bankacılık sektörümüz var" diye konuştu. Özyeğin, Türk bankacılık sektöründe rekabetteki zorluklara ilişkin olarak da Türkiye'nin gelişme konusunda çok erken bir aşamada olduğunu, banka bilançolarına bakıldığında hem bireysel kredilerde hem diğer kredilerde daha alınacak çok yol bulunduğunu belirtti.

Krediler ikiye katlandı
Fiba, Millenium Bank Türkiye hisselerini satın aldığında toplam aktifleri 900 milyon lira, özkaynakları 100 milyon lira, mevduatı ve nakit kredileri ise 600 milyon liraydı. Bankanın 18 şubesi ve 300 çalışanı bulunuyordu. Nisan sonunda ise bankanın öz kaynakları 225 milyon liraya, toplam aktifleri 1.5 milyar liraya, mevduatı 850 milyon liraya, kredileri 1.2 milyar liraya, şube sayısı ise 20'ye çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsanenin yeni markası Fibabanka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN