En yoksullar parayı İstanbul'da harcadı

Halkı 1 dolarla yaşayan dünyanın en fakir ülkelerinin temsilcileri İstanbul'da 25 milyon lira harcadı. Temsilciler 5 yıldızlı otellerde konaklayıp Boğaz'da ıstakoz yedi, şampanya patlattı

Giriş Tarihi: 13.5.2011
Günde 1 dolardan az gelirle yaşayan 1 milyardan fazla yoksulu temsilen İstanbul'daki "" na katılan 48 ülkeden 10 binden fazla devlet ve sivil toplum kuruluşu yetkilisi şehrin lüks yaşamı ve gece hayatına damga vurdu. En yoksul ülkelerin sorunlarını görüşmek için Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen organizasyon için bir araya gelen temsilciler beş yıldızlı otelleri doldurdu, en pahalı restoran ve gece kulüplerinde yiyip içip eğlendi. Kimisi Türkiye'nin en ünlü gece kulübü Reina'da 20 bin dolar tutan ıstakoz-şampanya partisi verirken, bazıları Kapalıçarşı ve ünlü alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların butiklerinde alışveriş keyfi yaptı. Hatta konferans için İstanbul'a gelip hiç toplantılara katılmadan Kapadokya ve Güney sahillerine giden ülke temsilcileri bile var. Yani en yoksul insanların sorunlarını konuşmak için Türkiye'de bulunan ülke temsilcileri ziyaret sebepleriyle tezat oluşturan bir görüntü çizdi. İstanbullu işletme sahipleri, oteller ve esnaf ise zirveden çok memnun.

25 MİLYON HARCADILAR

9-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan konferans için gelen temsilciler, , , , , , , gibi İstanbul'un en pahalı ve en lüks otellerinde konakladı. İstanbul'un lüks otelleri, fakir ülkelerden bu sayede 6 milyon euro civarında para kazandı. Lüks restoran ve gece kulüplerinin de onlardan 5 milyon euro civarında para kazandığı tahmin ediliyor. Kapalıçarşı'daki derici ve kuyumcular ise yaklaşık 1 milyon euroluk satış yaptı. Toplam harcama 12 milyon euro yani 25 milyon lirayı buldu.

10 yılda 3 milyar dolarlık destek
Konferansta 'İstanbul Eylem Planı' da açıklanacak. Bu ülkelere yılda 200-250 milyon dolar olmak üzere toplamda 10 yıl için 3 milyar dolarlık ticaret, yatırım, tarım, sağlık ve eğitim gibi pek çok alanda katkıda bulunulması planlanıyor. Az gelişmiş ülkelerde 1000 öğrenciye de burs verilmesi düşünülüyor.

Hangi otellerde kaç kişi kaldı?
* Ritz Carlton İstanbul Hotel, 120 oda konakladı ve fiyat aralığı 375-10 bin euro arasında...
* The Edition Hotel İstanbul, 70 oda konakladı ve fiyat 600 euro...
* Four Seasons Bosphoros, 10 oda konakladı ve fiyatı 800 euro...
* Ceylan İntercontinental, 145 oda konakladı ve fiyat aralığı 600-10 bin euro arasında...
* The Marmara İstanbul, 100 oda konakladı ve fiyatları 600 eurodan sattı.
* Grand Hyatt Hotel, 70 oda konakladı ve fiyat aralığı 450 euro-10 bin euro arasında.
* Nippon, Point Taksim ve Point Barbaros'ta 2850 kişi konakladı ve fiyat aralığı ise 350 - 500 euro arasında...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En yoksullar parayı İstanbul'da harcadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN