HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hesabınızdaki paradan olabilirsiniz!

Yasaklı sitelere girmek için DNS ayarları değiştirilirken ciddi risk alınıyor.

Giriş Tarihi: 18.5.2011 15:07 Güncelleme Tarihi: 18.5.2011 15:08
Uzmanlar, mahkeme kararıyla erişimi engellenen internet sitelerine ulaşmak için bazı kullanıcıların DNS ayarlarını değiştirdiğine işaret ederek, bu durumun büyük risk taşıdığına dikkat çekti. Söz konusu ihmalin özellikle internet bankacılığından faydalanan kullanıcılar açısından önemli güvenlik zaafı oluşturduğu, sanal korsanların bu açıktan faydalanarak, hesabı boşaltabileceğine dikkat çekildi.

Adli Bilişim uzmanı Çığır İlbaş, son dönemlerde internet bankacılığı dolandırıcılık davalarında söz konusu ihmalin büyük rol oynadığını söyledi. İlbaş, pek çok kullanıcının ulaşımı engellenmiş siteye bağlanmak için DNS adresi değiştirme ve vekil sunucu kullanması yüzünden mağdur olduğunu vurguladı. İnternet erişimi için mevcut ayarların değiştirilerek farklı sunucular üzerinden erişim sağlamanın veri ve ağ güvenliği açısından oldukça büyük riskler taşıdığını belirten İlbaş, İnternet kullanıcılarının erişim için uyguladıkları alternatif yöntemlerin, veri trafiğinin izlenmesi ve sahte sitelere yönlendirilme gibi tehlikeleri de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Adli Bilişim Uzmanı İlbaş, kullanıcıların vekil sunucu ve DNS ayarı değiştirme yöntemlerinin yanı sıra, şifresiz modem kullanımı ve internet bağlantılarının paylaşımı, İnternet güvenliği açısından büyük riskler taşıdığına vurgu yaparak, "Kullanıcıların bu konularda dikkatli olması bilişim suçlarıyla karşılaşma risklerini azaltacaktır." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hesabınızdaki paradan olabilirsiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN