HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kıvılcım kimyamızı bozdu

Tuzla'daki fabrika yangını Türkiye'nin en büyük kimya Ar-Ge laboratuvarını da kül etti. Devlet teşvikiyle kurulan merkezde çalışan 50 bilim adamı birçok buluşa imza atmıştı. Çalışılan projeler sektördeki ithalatı azaltacaktı

Tuzla'da iki gün önce haber ajanslarının "bir boya fabrikasında yangın" diye duyurduğu afette, Türkiye sıradan bir fabrika yangınından çok daha fazlasını kaybetti. Trafodaki bir kıvılcımın neden olduğu olayda Kayalar Kimya'ya ait Türkiye'nin en büyük kimya Ar-Ge laboratuvarı da yandı. Bin 500 metrekare kapalı alana sahip merkezde, 50 mühendis yeni buluşlar için birçok proje yürütüyordu. İçinde 7 ayrı laboratuvarı bulunan tesiste özellikle ithalat bağımlılığını azaltacak polimer, ahşap kaplama sistemleri, inşaat ve sanayi boyalarıyla ilgili çok sayıda buluş da gerçekleşti.

1976'da kuruldu

Türkiye deki ilk Ar-Ge Uygulama- Simülasyon projesini hayata geçiren ve bu sayede boyama tekniklerinde yeni bir dönem başlatan şirket, yurtdışına da teknoloji ihraç ediyordu. Yine doğal ahşap renklendirme sistemleri de ilk kez bu laboratuvarda keşfedildi. Kayalar Kimya'nın kuruluş hikâyesiyse 1976'ya kadar uzanıyor. Yılmaz Kayalar tarafından kurulan şirket, Tuzla'daki ilk fabrikasına 1986'da taşındı. Firma yönetimine 1990'lı yıllarda ikinci kuşak geçmeye başladı. 2005'te Alman Meffert AG ile ortaklığa gitti daha sonra Alman ortağın da hisselerini aldı. Kayalar Kimya'nın son yurtdışı hamlesiyse İspanya olmuştu. Burada ülkenin en büyük kimya tesisini satın alarak üretimini güçlendiren şirketin hedefiyse Avrupa'nın ilk üçü arasına girmekti.

ÖRNEK TESİS SEÇİLMİŞTİ
Tuzla Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Baran Abay yangınla ilgili, fabrikada ihmalin söz konusu olmadığını belirterek, "Bütün tedbirlerini almışlardı zaten. Yabancı ortaklı bir firma. Ruhsatları, tedbirleri her şeyleri tamam" dedi. Abay sözlerini şöyle sürdürdü: "Fabrika sanayi bölgesinin en büyük kuruluşlarından biriydi. Sayın valimiz sanayi bölgesini ziyarete geldiğinde ona örnek olarak burayı gezdirdik. Bu yangın herkesin başına gelebilecek bir durum."

ZARAR 200 MİLYON $
Genç Boya'nın üreticisi Kayalar Kimya'nın 32 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikası önceki gün çıkan yangında küle döndü. Tuzla Tepeören Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada, solvent, tiner gibi kimyasalların bulunduğu bölümde çıkan yangın kısa sürede tüm fabrikayı sarınca yangına müdahale edilememişti. 50 milyon dolarlık yatırımla 8 sene önce açılan ve 360 kişinin çalıştığı fabrikadaki zararın 200 milyon doları geçebileceği öne sürüldü.

EĞİTİM MERKEZİYDİ
Yanan tesisler bir eğitim merkezi özelliği de taşıyordu. Bugüne kadar 200'ün üzerinde eğitimin verildiği merkezde yeni teknolojilerin ve çevre dostu ürünlerin kullanımı sektörle paylaşılıyordu.

DAHA İYİSİNİ KURACAK
Firma yetkilileri yaptığı açıklamada tesislerin tamamen kullanılamaz durumda olduğunu ifade etti. Fabrika ve Ar-Ge merkezinin yeniden ve daha ileri teknolojiyle kurulacağını ifade eden Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kayalar, üretimden çıkmayacaklarını ve bu süreçte İspanya'da satın aldıkları fabrikaya ağırlık vereceklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kıvılcım kimyamızı bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN