Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Akım'dan gaz veririz

Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'nin Güney Akım'dan gaz alabileceğini belirterek, "Hattın Karadeniz'den geçişine izin vermeniz çok önemliydi. Gaz ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2012
Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'nin Güney Akım hattından doğalgaz alabileceğini belirtti. Türkiye ile Rusya'nın enerji işbirliğini değerlendiren Miller, "Türkiye'ye yönelik doğalgaz sevkiyatında sıkıntılar olursa, bu durumda Güney Akım'dan Bulgaristan güzergahında doğalgaz alabilirsiniz. Zaten bu projede de var. Yani, Güney Akım Rusya'nın güney bölgesinde doğalgaz ihtiyacının artacağı göz önünde bulundurularak inşa ediliyor" dedi. Türkiye'ye yönelik doğalgaz sevkiyatının projede öngörüldüğünü anlatan Miller, "Bunun dışında Türk meslektaşlarımızla mühendis araştırma geliştirme çalışmalarında, güzergahın araştırılması konusunda işbirliği yapıyoruz" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUZ
Güney Akım'la ilgili Türkiye'ye teşekkür eden Miller, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı törene katılarak bizi onurlandırdı. Samimi diyalog ortamında kendisiyle Mavi Akım-2 dahil, doğalgaz alanında ikili işbirliği konularını ele aldık. Türkiye ile işbirliğinden memnunuz. Türkiye'nin Karadeniz'de kendi sahasından Güney Akım'ın geçmesine izin vermesi bu proje için çok önemli oldu. Bunun için de Türkiye'ye ayrıca teşekkür ediyoruz. Çünkü Güney Akım bizim için önemli proje, hem de çok tasarruflu olacak. Bu hat proje katılımcı ülkelerin ekonomisine güçlü ivme kazandıracak" şeklinde konuştu.

BİR NUMARA OLABİLİRSİNİZ
Türkiye'nin Rusya'dan en çok doğalgaz alımı yapan ülke olabileceğine değinen Gazprom yetkilileri, "Rusya'dan 3 milyar metreküp ek doğalgaz istendi. Bu rakam artarsa Almanya'yı geçersiniz" bilgisini aktardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Akım'dan gaz veririz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN