Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erke'ye komiser rakip

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Emekli paşaların duyurduğu yakıtsız elektrik motoru Erke sırra kadem basınca yerini akülü BSMH aldı. Erke'ye rakip olan BSMH'nin mucidi ise emekli bir emniyet amiri

Bedava elektrik üreterek dünya siyasetini değiştireceği iddiasıyla 2006'da tanıtılan Erke Dönengeci 'fos' çıkınca yerini BSMH adındaki akülü makine aldı. İki makinenin de ortak noktası mucitleri. Erke Dönengeci, emekli ve muvazzaf paşalar tarafından basına duyurulmuştu. BSMH isimli devri daim makinesinin arkasında ise İzmirli emekli emniyet amiri Muammer Yıldız var. Yıldız'ın 32 yıldır üzerinde çalıştığını söylediği BSMH, Erke Dönengeci'nin yerini almaya aday. Bir aküden elektrik aldıktan sonra kendi kendine başka herhangi bir güç ve yakıt kullanmadan elektrik ürettiği belirtilen Manyetik Monopol isimli makinenin mucidi Muammer Yıldız, motorla ilgili olarak prototiplerin hazırlandığını ve cihazı evinde de kullandığını söyledi. Makine ile ilgili finansör bulduğunu da söyleyen Yıldız, "3 milyon euro ödeyerek uluslararası patentini aldım. Şimdi iki patent daha alacağım" dedi. Makinenin neodyum mıknatısların itme ve çekme gücünü kullanarak çalıştığını söyleyen Yıldız "Amacım Türkiye'de üretmek. Ama mıknatıslardan üretilen elektriğin alımı konusunda bir yönetmelik çıkması lazım" diye konuştu. Yıldız, BSMH'nin motoru için 2 milyar dolarlık yatırımla en az iki fabrika kurmayı düşündüklerini belirtti.

HOLLANDA'DA DENENİYOR

Makine için herhangi bir para sıkıntısının olmadığını belirten Yıldız, Türkiye'de aradığı desteği bulamazsa İsviçre, İtalya ya da Almanya'da üretmek için hazır bekleyen şirketlerin bulunduğunu vurguladı. Yıldız, makineyi Hollanda'da fizikçilerin önünde 72 saatlik denemeye de aldıklarını söyledi.

Erke 2006'da çıkmıştı
'Bilimsel düşüncenin gücü' sloganı ile bedava elektrik üreten makine olarak 2006'da tanıtımı yapılan Erke, dikkatleri üzerine çekmişti. Toplantıya emekli paşalar Muhittin Fisunoğlu, İsmail Hakkı Karadayı, Fikret Özden Boztepe, Rasim Betir, Necati Özgen, Köksal Karabay, Kemal Yavuz ve Çetin Uğural ile Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Vural Savaş ve Tuncay Özkan da katılmıştı. Erke'nin danışmanı sıfatıyla bilgi veren emekli Tümgeneral Çetin Uğural, bedava elektrik üreteceğini söylediği makine için "Dünya savaşlarına son verecek" ifadesini kullanmıştı.

'Ev için alınan makine 2 yılda amorti ediyor'
Muammer Yıldız, makinenin evlerde kendini iki yılda, fabrikalarda ise 11 ayda amorti ettiğini belirtti. Yıldız, yıllık 150 bin adetlik üretim için de bin 200 kişiye istihdam yaratacak bir yatırım yapmayı planladıklarını vurguladı.

Ölçek sınırı yok
NanoDAN, dev boyutlara kadar çalışabilen aygıta ömür boyu garanti veriliyor. Aygıt tarafından sağlanan devinim, herhangi bir mekanik düzeneği çevirebiliyor. Tekerlek, vites kutusu, alternatör gibi döngü teknikleri ile çalışan, tüm makine ve aygıtları çevirebilecek yeterlilikte olduğu ileri sürülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erke'ye komiser rakip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN