Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmciler dünya markası oluyor

Küresel marka olmak için kolları sıvayan turizmcilerden ilk adımı Pronto Tour attı. Çin, Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri ve Rusya'da acente kurmayı planlayan şirketin patronu Ali Onaran, "2 yılda 5 ülkede olacağız. Hedefimiz dünyaya yayılmak" diyor

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Türkiye'de globalleşen şirketler kervanına turizmciler de katıldı. Pronto Tour bu şirketlerin başını çekiyor. Uluslararası alanda marka bilinirliğini artırmayı hedefleyen şirket, Çin, Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri, Rusya gibi ülkelerde acenteler kurmayı hedefliyor. Biz de Eko Magazin'de Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ile bir araya gelerek şirketin yurtdışına açılma planlarını konuştuk.

'KOPYALA-YAPIŞTIR'CI DEĞİLİZ
Şirketin büyüme hızının son yıllarda yüzde 40'ın altına düşmediğini anlatan Onaran, şunları söylüyor: "Ürünümüzü kendimiz geliştiriyoruz. Herkesin yaptığı turları yapmıyoruz. Ürünlerimize farklılık katmaya çalışıyoruz. Seksi ürünler sattığımızı düşünüyoruz. 'Kopyalayapıştır' olmayan ürünler geliştiriyoruz." Geçen yıl en iyi çıkış yapan destinasyonların başında Almanya'nın geldiğini anlatan ünlü turizmci, "Gemiyle Adriyatik turları, Büyük Britanya ve Beyrut çok tercih edildi. Turlarımızın yüzde 70'ini THY'nin tarifeli seferleriyle yapıyoruz. Yıllık 50 bin koltukluk protokol anlaşması imzalıyoruz" diyor.
Global bir acente olmaya nasıl karar verdiniz?
Bir gün Temel Kotil ile öğle yemeğindeydim. "Global turizmci istiyoruz" dedi. O cümleyi hiç unutmuyorum. Dışarı çıktıktan sonra "Bu yapımızı nasıl Türkiye dışına taşıyabiliriz?" diye düşünmeye başladım. Ardından da yaptığımız işi dünyaya yaymaya karar verdim.
Yurtdışındaki acentelerin yapısı nasıl?
Genel olarak tur operatörlerinin ana işi insanları denize götürmek. Örneğin, Rusya'nın en büyük turizm acentesi Pegas'ı ele alın. 2 milyon insan taşıyıp, 2 milyar dolar ciro yapıyor. İşi sadece insanları denize götürmek. Bizimki bu değil. Biz başında rehberi olan, kültürel geziler organize ediyoruz. Bunu dünyada 1-2 marka yapıyor. Bu yüzden katma değeri yüksek olan kültür turlarını globalleştirebiliriz.

2 YILDA 5 ÜLKEDE OLACAĞIZ

Peki işe nerelerden başlıyacaksınız?
Dünyanın doğusundan başlamanın işimizi kolaylaştıracağını düşündüm. Çünkü oralar gelişmekte olan yerler. Çin'de Urumiçi ile anlaştık. Gürcistan, Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna'dan başlayacağız. İlk acentemizi önümüzdeki günlerde Moskova'da açıyoruz. 8 ülkeyle öngörüşmelerimizi yaptık. 2 yıl içinde 5 ülkede olacağız.

Amacınız orada yaşayan Türkler'i buraya getirmek mi?
Hayır. Bakü ya da Moskova'da açacağımız acentelerle insanları Paris, Amerika, Afrika'ya götüreceğiz. Yerel halkın isteklerini göz önünde bulundurup turlar düzenleyeceğiz. Bazılarına 1-2 gece İstanbul'u eklemeyi planlıyoruz. Bu işi THY ile bağlantılı yapabiliriz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciler dünya markası oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN