Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazakla 2 milyar $'lık tasarruf

Tekstilciler vatandaşın ısınma masrafını düşürmek için yeni bir çalışma başlattı. "Kazak giyelim yüzde 20 tasarruf edelim" isimli projeyle vatandaşlar kazak giymeye özendirilecek. Projeyle enerjide 2 milyar dolarlık tasarruf hedefleniyor

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Türk tekstil ve hazır giyim sektörü, aile ve ülke bütçesinde önemli bir paya sahip olan enerji maliyetini düşürmek için yeni bir proje başlattı. Enerji Bakanlığı'nın desteğinde İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB), Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD) ile Bayrampaşa Belediyesi'nin birlikte hayata geçirdiği "Kazak giyelim yüzde 20 tasarruf edelim" isimli projeyle, vatandaşlar kalın giymeye özendirilerek, enerji kullanımında yüzde 20 tasarruf yapılması hedefleniyor. Bayrampaşa Belediyesi'nin Kanada'yı örnek alarak öncülüğünü yaptığı projeye 9 Şubat Dünya Kazak Giyme Günü'nde ilçede düzenlenecek defileyle start verilecek.

ISINMAYA 6 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin 20 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının 6 milyar doları ısınmada kullanılıyor. İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, kazak giyilerek sağlanacak 2 derecelik ısı ile doğalgazdan 1.2, tüm yakıtlardan ise toplamda 2 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini söyledi. Tanrıverdi, dünyanın en büyük hazır giyim üreticilerinden olan Türkiye'nin giyim alışkanlıklarını değiştirerek, tahminlerin çok ötesinde bir tasarrufa imza atılabileceğini belirtti. Tanrıverdi, Türkiye'nin cari açığa olumlu katkı sağlamak için enerji tasarrufunun şart olduğunu söyleyerek, "Her ay ısınmaya yüzlerce lira ödeyen vatandaşlarımız daha çok kazak giyerek kış mevsiminin kabûsu olan doğalgaz faturalarını düşürebilirler. Böylece hem kendileri hem ülkemiz kazanır" diye konuştu. Kanada'da yapılan bir araştırmada ısıtıcıların dereceleri düşürüldüğünde, bir günde trafikteki 300 bin aracın harcadığı enerjinin geri kazanıldığını söyleyen Tanrıverdi, böylece doğanın da korunduğunu ifade etti.

KAMU SPOTU HAZIRLANDI

İTHİB Başkanı İsmail Gülle projeyi herkese anlatabilmek için kamu spotu hazırladıklarını söyledi. Gülle, spotun bugünden itibaren televizyon kanallarında gösterime gireceğini belirterek, "Sektör olarak enerji tasarrufunda ülkemize örnek oluşturacak bir projeye imza atıyoruz" dedi. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de özellikle öğrencilere enerjinin doğru şekilde kullanılmasının öğretilmesi gerektiğini söyledi.

DEV KAZAK GUINNES'E GİRECEK
BATİAD Başkanı Doğan Bakırcı, kampanyaya özel dünyanın en büyük kazağını ürettiklerini söyledi. 18 metre boyunda ve 45 metre eninde yapılan kazak, bu özellikleriyle Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday oldu. Bakırcı, açılışa Guinness'in İngiltere hakemini davet ettiklerini belirterek, dev kazağı Bayrampaşa Belediye binasının ön yüzüne asacaklarını açıkladı. Kazak için 500 kilo iplik harcandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazakla 2 milyar $'lık tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN