Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maketten konut satışlarına dikkat

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, maketten konut satışlarında tüketicilerin, mağduriyetle karşılaşmamaları için firma ismi ne kadar büyük olursa olsun banka teminat mektubu ya da satış sigortası araması gerektiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 7.2.2013 12:43
Hakan Tokbaş, proje aşamasındayken yapılan konut satışlarının Türkiye'de büyük yaygınlık kazandığını belirtti.

Fiyat avantajı sağlayan bu satışlardan tüketicilerin mağdur olabileceğine dikkati çeken Tokbaş, ''Firma ismi ne kadar büyük olursa olsun, banka teminat mektubu ya da satış sigortasını mutlaka arayın'' dedi.


''YASA VAR AMA UYGULANMIYOR''

İnşaatı tamamlanmamış ve maketten beğendirilerek yapılan gayrimenkul satışlarının, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 7. maddesinde belirtilen ''kampanyalı satışlar''a tabi olduğunu belirten Tokbaş, şöyle devam etti:

''Kampanyalı Satışlara İlişkin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesinde de açıkça 'Satıcı veya sağlayıcı mal veya hizmeti teslim veya ifa edeceği tarihe kadar olan tüketicinin toplam ödemelerinin karşılığını sigorta ettirmek veya banka teminat mektubu vermek zorundadır' denilmektedir. Aynı yönetmeliğin 10. maddesine göre de konutlar için yapılan kampanyalı satışlarda, satıcıların bakanlığa müracaat ederek 'kampanyalı satış izin belgesi' alması zorunluluğu getirilmiştir.

Tüketicileri mağdur etmemek için yasa var ama uygulanmıyor. Büyük reklam kampanyalarıyla satış yapan firmalar dahi sigorta veya banka teminat şartını yerine getirmemektedir.''

Denetim yetkisinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda olduğunu belirten Tokbaş, ''Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 'kampanyalı satış izin belgesi' olmadığı halde maketten satış yapan firmaları denetlemeli. Avantajlardan yararlanmak adına maketten beğendiği evi alan binlerce aile mağdur olacak'' ifadelerini kullandı.


MAĞDUR NE YAPMALI?

Hakan Tokbaş, maketten konut satışı yapan firmalarca mağdur edilen tüketicilerin, firma ve kredi kullanmışsa banka aleyhine dava açabileceklerini belirtti.

Tokbaş, ''denetim yükümlülüğünü yerine getirmediği için'' devletin de sorumlu olduğunu savunarak, tüketicilerin bu konuda İdare Mahkemesi'ne dava açabileceklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maketten konut satışlarına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN