Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vekil danışmanlarının maaşları

Giriş Tarihi: 8.2.2013 10:52

10 yıllık danışman Arif Öz emekli olup tazminatını alamayınca TBMM'yi mahkemeye verdi. Meclis çözümü danışman sistemini değiştirmekte buldu.

Meclis'teki danışmanlık sistemini bir tazminat davası silbaştan değiştirtiyor. Vekillerin danışman, sektreter ve şoförlerinin maaşları şöyle

Meclis'te 10 yıl çalışıp emekli olan ancak tazminatını alamayan eski danışman Arif Öz'ün TBMM 'ye açtığı tazminat davası ortalığı karıştırdı. Meclis yeniden böyle bir tazminat davasıyla karşı karşıya kalmamak için milletvekillerine brüt maaş ödemesi sistemini getirmeye çalışıyor.

Radikal gazetesinden Neşe Karanfil'in haberine göre; TBMM Başkanlık Divanı'nda gündeme gelen uygulamaya göre vekillere danışman, sekreter ve şoförleri için yıllık brüt 150 bin lira ödenmesi hedefleniyor. Eğer uygulama kabul görürse vekiller çalışanlarının SGK priminden vergi ödemelerine kadar sorumlu olacak. Bu da onları doğrudan işveren konumuna geçirecek.


NET MAAŞ 4500 LİRA

Meclis'te başka kurumdan gelen danışmanlarla açıktan gelen danışmanlar var. Başka kurumdan gelen danışmanların kadroları çalıştıkları kurumlarda. Örneğin bir kişi herhangi bir belediyede çalışıyorsa kadrosu belediyede devam ederken aynı zamanda Meclis'te milletvekili danışmanlığı yapabiliyor. Bir de açıktan gelen yani herhangi bir işte çalışmazken danışmanlık yapanlar var.

Milletvekilleri için tahsis edilen danışmanlara ne kadar ödeneceği Teşkilat Yasası'nda belirleniyor. Memurlara yapılan katsayı ödemeleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 1. danışmana brüt 6 bin 150, 2. danışman yani sekretere 5 bin 382 ve 3. danışmana (şoför ya da başka bir danışman) 4 bin 645 lira brüt ödeme yapılıyor. Nette ise sırayla maaşlar 4 bin 500 lira, 3 bin 700 lira ve 3 bin 300 lira olarak ödeniyor. Ancak açıktan gelenlerin maaşı 500 lira daha düşük oluyor.

Genel sağlık sigortası, işveren payı dahil olduğunda 1. danışmanın toplam maliyeti 7 bin 500 lirayı buluyor. 3 danışmanın toplam aylık maliyeti (işveren payı da dahil) 18 bin 500 lira civarında. 550 milletvekili üzerinden toplam yıllık maliyet 122 milyon liraya ulaşıyor.

Sadece net maaşlar üzerinden ise maliyet 75 milyon lira civarında. Eğer Başkanlık Divanı'nda tartışılan öneri yıllık 150 bin lira kabul görürse maliyet 82.5 milyon lira olacak. İşveren payının kimde kalacağı, genel sağlık sigortasının nasıl ödeneceği maliyeti etkileyecek. Ancak yeni sistemde milletvekili 2-3 yerine istediği kadar danışmanı çalıştırıp maaşı kendi belirleyecek.

Bu sisteme geçiş için çalışma yapılmasının gerekçesinin danışmanlara tazminat ödemesi olduğu belirtiliyor. Şu anda çalışan danışmanların hiçbir güvencesi yok. Eğer milletvekili danışmanla çalışmak istemezse tazminatsız işten atılıyor. Danışmanlarla yapılan sözleşmelerde tazminat ödeneceğine ilişkin bir hüküm yok ancak ödenmeyeceğine ilişkin de bir hüküm yok.


FİTİLİ ARİF ÖZ ATEŞLEDİ

Şu ana kadar tazminatsız işten atılan danışmanlardan dava açanların sayısı da sınırlı. 10 yıl boyunca Meclis'te çalışmış olan Arif Öz, TBMM'ye bu nedenle dava açtı. Şubat ayında Meclis'ten emeklilik nedeniyle ayrılan Öz, 16. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Daha önce bir başka danışmanın da dava açtığını dile getiren Öz, ancak diğer davanın yanlış yere açıldığı için reddedildiğini söyledi.

ILO Sözleşmesi'ne göre de tazminat ödenmesi gerektiğini vurgulayan Öz, "2002'de danışmanlığa başladım, 10 yıl çalıştım. Emeklilik haklı fesih gerekçesidir. Hiç tereddüt edilmeden tazminatın ödenmesi gerekirdi. Bizim almamız gereken tazminat iş sonu tazminatı" dedi.


YASA GEREKİYOR

TBMM Başkanlık Divanı'nın, milletvekillerine özel bütçe tahsis edilmesi yönünde karar aldığına ilişkin iddiaların doğruyu yansıtmadığı belirtildi. TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Başkanlık Divanı bir karar almamıştır. Kaldı ki vekillerin danışman çalıştırabilmesi 6253 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu'nun 30. maddesiyle düzenlenmiştir. Ve kanun değişikliği gerektirir" denildi.

Kaynak: Radikal
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vekil danışmanlarının maaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN