Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Projemizin %15 'i yabancılara satıldı!

Mall of İstanbul'un yıl sonuna kadar açılacağını anlatan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yabancıların gayrimenkul projelerine büyük ilgi gösterdiğini sadece Körfez ülkelerinden değil Balkanlar ve Kanada'dan dahi müşterileri olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Son yıllarda İstanbul başta Türkiye'nin çeşitli illerinde toplamda 1.5 milyar lirayı bulan inşaat projeleriyle yükselişe geçen Torunlar Gayrimenkul, dün akşam A Haber'de Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programına konuk oldu. 6'sı aktif 7 alışveriş merkezine sahip olan Torunlar Gayrimenkul'ün her projeyi farklı bir konseptte hayata geçirdiğini anlatan Aziz Torun, bu nedenle satışlarda hiç sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.

2013 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK
İnşaat sektöründe 2013'ün 2012'ye göre çok daha biri yıl olacağını düşünen Aziz Torun programda, "Gelecek projeler için bir maliyet faktörü olacak ancak bu yıl KDV oranındaki belirsizliklerin netleşmiş olmasının da avantajı yaşanacak" diye konuştu. Yüzde 70'ini şimdiden sattıkları Mall of İstanbul projesine yabancıların büyük ilgi göstermesini dikkat çekici bulduğunu anlatan Aziz Torun, 20'ye yakın ülkeden gelen yabancıların yaptığı satın almaların projenin yüzde 15'ini bulduğunu anlattı. "Türkiye'nin en büyük eğlence merkezlerinden birini yapıyoruz" diyen Aziz Torun, İstanbul'da alışveriş merkezi sayısının çokluğundan endişe duyup duymadığı şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi: "Sektörün büyüdüğünü görüyoruz. Perakende büyüyor. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde, turizmi de dikkate alırsak muazzam bir büyüme var. Biz sadece bölgesel bir alışveriş merkezi yapmıyoruz. Yani sadece İstanbul için değil uluslararası pazarlara da hitap edeceğiz. Dubai örneklerine bakarsak, küçük bir Dubai'de bile milyon metrekarede alışveriş merkezi var."

ÇAY OCAĞINDA BAŞLADILAR
Torunlar'ın 1958'de baba Osman Torun'un İstanbul'a gelip bir çay ocağına ortak olmasıyla başlayan ticaret hayatı, Mercan'da bakkal dükkânı, ardından Aziz Torun ve kardeşlerinin de katılımıyla toptancılık ve sonra kurdukları Torunlar Gıda ile ithalat ve ihracatla hatırı sayılır bir seviyeye gelmiş. Özelleştirmeden Kütahya Şeker Fabrikası'nı da alan grup 1997'de gayrimenkule girmiş. Torunlar son olarak Başkent Doğalgaz ihalesine 1.1 milyar dolarla en yüksek teklifi vererek enerji sektörüne de giriş yaptı.

DİZİLERİN ETKİSİNİ GÖRÜYORUZ
Aziz Torun'a göre son yıllarda televizyonda gösterilen dizilerle de Türkiye ilgi ve merak uyandırıyor. Aziz Torun, "Farklı ülkelerde insanlar daha önce Avrupa'yı Londra ve Paris'i, Roma'yı tercih ederken şimdi İstanbul'u tercih ediyor. Son 6 ayda yabancılara 130 daire sattık. Körfez ülkeleri başta ama Ukrayna'dan, Rusya'dan, Azerbaycan'dan, Balkanlar'dan hatta Kanada'dan bile müşterilerimiz var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projemizin %15 'i yabancılara satıldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN