Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupalılar borç takıyor

Giriş Tarihi: 14.2.2013

Avrupa'daki kriz Türk tekstilcilerinin kâbusu oldu. Aralarında ünlü hazır giyim markalarının da bulunduğu çok sayıda Avrupalı şirket, çeşitli bahanelerle ödemeyi kesti. Tekstilciler acil durum toplantısı için harekete geçti

Avrupa'ya açık hesap çalışan Türk tekstil sektörünün korktuğu başına geldi. Krizden çıkamayan Avrupalı hazır giyim devleri, Türk tedarikçilere borç takmaya başladı. Aralarında Hollandalı Mexx'ten İtalyan Fornarina'ya ve Sixty Group'a k adar birçok şirketin olduğu belirtilen Avrupalılar'ın 1 milyon euroya kadar çıkan borçlarını çeşitli bahaneler sunarak ödemediği ifade edildi. Bugüne kadar 60 ila 90 gün vadeli açık hesap çalışan tekstil sektörü, geçen yıl Avrupa'daki krizden endişe ederek sigorta şirketi Coface ile anlaşmıştı. Ancak sigorta yaptırmayan yüzlerce üretici şu anda mağdur duruma düştü. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, "Ödemesini alamayan şirket sayısı artmaya başladı. 1 aylık gecikmeler var. Avrupalılar 'Faturayı kaybettik, sistemde sorun var' gibi bahanelerle ödeme yapmıyor. Bu tamamen sektörümüzün hatası. Yakın zamanda acil durum toplantısı yapacağız" dedi.

ÖTELEME İSTİYORLAR
Avrupa'da özellikle perakende sektörünü etkileyen kriz, şimdi Türk üreticiler için bir soru işareti oldu. 3 ay önce İtalyan Fornarina'nın, 1 yıl önce de Miss Sixty ve Energy markalarının sahibi Sixty Group'un zor durumda olduğunu açıkladığı belirtildi. İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Avrupalılar'ın siparişlerini giderek azalttığını söyledi. Ayaydın, "Şu anda en büyük Avrupalı şirketlerin bile ödemelerde öteleme istediğini söyleyebilirim" dedi. Aycem Tekstil'in patronu Cem Altan da, Avrupa'daki toptancılara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Altan özellikle İngiltere ve İtalya'daki birçok toptancının üretici ile perakendeci arasında aracılık yaparken sorun çıkardığını belirterek, "Aracı şirketler ödeme yapmıyor, dolandırıyorlar" diye konuştu.

UZAKDOĞU'YA PEŞİN ÖDEME
Avrupalı perakendeciler Türkler'le açık hesap çalışıp, Uzakdoğu'ya peşin ödeme yapıyor. Cem Altan, "Satışlardan elde ettikleri nakdi Uzakdoğu'daki ödemeleri için kullanıyorlar. Birkaç ay sonra bize ödüyorlar. Bu aralar sıkıntıya düşen çok sayıda Türk üretici var" dedi. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupalılar'ın özellikle Christmas öncesi ve sonrasında ödemelerini geciktirdiklerini söyledi.

AVRUPA'DA SIKINTI GİDEREK BÜYÜYOR
Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Türkler'in risk yönetimini öğrenmeye başladığını söyledi. Akbalık, tekstilcilerin bankada akreditif açarak garantili bir takım enstrümanlar kullanmaya başladığını belirterek, "Avrupa'daki kriz malum. Yüksek montanlı üretim yaptıran çoğu şirkette sorun yok. Ama önemli markalar sıkıntıda" dedi.

QUELLE DE BATMIŞTI
Türk tekstilcileri için ödemelerini alamadıkları son örnek Almanya'nın ünlü şirketi Quelle olmuştu. Quelle'nin ana şirketi Arcandor, idarecilerin suiistimali ve kötü yönetimi nedeniyle iki yıl önce iflas etmişti. Arcandor'a bağlı Karstadt, Primondo ve Quelle gibi şirketler de iflas dolayısıyla satışa çıkarıldı. 25 Türk şirketi Quelle'den alacağını hâlâ tahsil edemedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalılar borç takıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN