'den 'rüzgar' imzası

, ABK Enerji ile rüzgar enerjisi alanında işbirliğine gitti.

Giriş Tarihi: 15.2.2013 10:07 Güncelleme Tarihi: 15.2.2013 10:14
ABK Enerji'nin Aydın'da bulunan 30 MW gücündeki Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali'nin, 2013 yılı boyunca üreteceği tüm enerjinin 'ye satışı için bir anlaşma imzalandı.

Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO'su Birol Ergüven "Anlaşma ile birlikte santralin tüm dengesizliklerini de biz yöneteceğiz. Böylece hem tüm sistemin daha iyi işlemesine katkıda bulunacağız hem de rüzgar belirsizliğinden doğan maliyetleri düşüreceğiz" dedi.

Ergüven, hidroelektrik santrallerinin yanı sıra rüzgar enerjisinde de büyük bir portföy sahibi olduklarını, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini söyledi. ABK Enerji ile yapılan anlaşma sonrasında portföyü bir üst seviyeye taşıdıklarını söyleyen Ergüven, elektrik enerjisi sektöründe birçok değişikliğin olduğu bu dönemde, uzun vadeli tedarik anlaşmalarının enerji ticareti şirketlerinin risklerini yönetmesi için çok önemli olduğunu ve örnek teşkil ettiğini belirtti.

Limak Enerji, ABK Enerji ile yaptığı anlaşma çerçevesinde sadece Söke-Çatalbük RES'in ürettiği enerjiyi değil, aynı zamanda dengesizliklerini de yönetecek. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin üretebilecekleri net enerji miktarının hatasız olarak tahmin edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Birol Ergüven, yapılan pozitif ya da negatif tahmin hatalarının da enerji sisteminde dengesizlik yarattığını iletti. Ergüven "Sahip olduğumuz 'Dengeden Sorumlu Grubumuz', birçok farklı tipteki santralin dengesizliklerini tek bir çatı altında topluyor. Farklı portföyleri yöneterek toplamda daha az dengesizlik yaratan bir grup oluşturuyoruz. Bu sayede sistemin daha düzgün işlemesine katkı sağladığımız gibi grup içindeki dengesizliklerden doğan maliyetleri de düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.


"DENGESİZLİK MALİYETLERİNİ EN AZA İNDİRECEĞİZ"

Rüzgar enerjisi alanında 2000 yılından beri çalışmalarını sürdüren ABK Enerji sahip olduğu 30MW gücündeki Söke-Çatalbük RES'in yanısıra 25 MW kapasiteye sahip Çatalbük RES projesini de 2014 yılında devreye almayı amaçlıyor. Çalışmalarına hızla devam eden ABK Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Kabaca Limak Enerji ile yaptıkları anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını, anlaşma ile birlikte PMUM'da (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) oluşan yüksek dengesizlik maliyetlerini de en aza indireceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limak Enerji'den 'rüzgar' imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN