Boğaz'dan elektrik davası

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Makine mühendisi Sabit Ateş'in Boğaz'dan elektrik üretme projesi yargıya taşınıyor. Ateş, izin ve kira sözleşmesi yapılması için Meclis'ten yardım istedi. İlginç proje için son kararı yargı verecek

İstanbul Boğazı'ndaki deniz akıntısından Türkiye'nin ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretebileceği iddiasıyla Meclis'e başvuran vatandaşa, Meclis Dilekçe Komisyonu yargıyı adres gösterdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği mezunu Sabit Ateş, dilekçesinde şunları söyledi: "İki nükleer santralin kapasitesine eşdeğer (8000 M.V/h) elektrik üretebileceğimiz ve Boğaz'da uygulayacağımız 'türbin'lerin toplam maliyeti, bir nükleer santralinkinden daha düşük. Bunların imalat ve montaj süresi, nükleer santrale göre çok daha az. Türkiye'nin şu an kullanmadığı toplam elektrik enerjisinin üçte birini buradan sağlamak mümkün." Ateş izin ve kira sözleşmesi için de Meclis'ten yardım istedi.

MONTRÖ AÇISINDAN SAKINCASI YOK

Komisyon ilgili bakanlıklara Sabit Ateş'in projesini sordu. En çarpıcı yanıt ise Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık Meclis'e gönderdiği yazıda, "İstanbul Boğazı'nda mevcut akıntıdan faydalanmak suretiyle enerji üretimini hedefleyen söz konusu projenin, Montrö Boğazlar Sözleşmesi bakımından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır" dedi.

'PROJEM TAMAMEN DENİZDE'
Ateş Maliye Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin itirazlarıyla ilgili, "Boğaziçi Kanunu'nun 3/a ve 3/b maddelerini olumsuz yanıt için gerekçe gösteriyorlar. Benim projemin karayla ilgisi yok. Bu maddeler kara ile ilgili faaliyetleri düzenliyor. Benim projem tamamen denizde" diye konuştu.

MALİYE OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ
Maliye Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi projeyle ilgili olumsuz görüş bildirdi. Her iki kurum da Boğaziçi Kanunu'nu göre projenin uygulanamayacağını kaydetti. Meclis Dilekçe Komisyonu da bu görüşler doğrultusunda Sabit Ateş'e projesi için 'ısrar etmesi durumunda konunun yargıya intikal ettirilmesinde fayda görüldüğü' yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'dan elektrik davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN