Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzelliğe yarım milyar harcadık

Giriş Tarihi: 18.2.2013 15:39

Son yıllarda dış ticarette rekorlar kıran Türkiye'de yaşayanlar, güzel görünmek için 2012 yılında yarım milyar doların üzerinde kozmetik ithalatı yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Türkiye'nin 2012'deki kozmetik ürün ithalatı 519,2 milyon dolar oldu. Söz konusu ithalatın içindeki en büyük kalemi 88,3 milyon dolarla kremler, emülsiyonlar ve yağlar oluşturdu.

Kremler, emülsiyonlar ve yağların ardından en çok paranın ödendiği ürün ise şampuanlar oldu. Türkiye, geçen yıl 75,3 milyon dolarlık şampuan ithalatı gerçekleştirdi.

Şampuanları sırasıyla diş macunları/tozları ve saç boyaları izledi. Bu iki ürünün ithalatına da geçen yıl toplam 101,7 milyon dolar ödendi.


KADINLAR, KOZMETİĞE 25 KAT DAHA FAZLA PARA ÖDEDİ

Geçen yıl gerçekleştirilen toplam kozmetik ürünleri ithalatı içerisinde, kadınların kullandığı ürünlerin maddi değeri, erkeklerin kullandığı ürünlerin değerini neredeyse 25'e katladı.

Söz konusu ithalat içerisinde, kadınlara yönelik ürünlerin değeri 164,7 milyon doları bulurken, erkeklere yönelik ürünlerin ithalatı yalnızca 6,8 milyon dolar oldu.

Kadın ve erkeklerin birlikte kullanabilecekleri kozmetik ürünlerin toplam ithalatı ise 347,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.


EN AZ PARA, SAÇLARI ŞEKİLLENDİRMEYE ÖDENDİ

Geçen yıl kozmetik ithalatı içerisinde en küçük payı, saçları kıvırcıklaştırmak için yapılan perma yöntemi ile kıvırcık saçları düzleştirilmek için gerçekleştirilen defrize yöntemi için kullanılan müstahzarlar aldı.

Bu kalemin ardından en az para traş için kullanılan losyonlara ödendi.

Diş aralarını temizlemekte kullanılan iplikler de yine en az ithal edilen ürünler arasında yerini aldı.

-İthalat yükte hafif, pahada ağır-

Öte yandan, Türkiye, 519,2 milyon dolar kozmetik ithalatına karşılık 446,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Söz konusu dış ticaret incelendiğinde, yapılan ihracat ve ithalatın miktarı ile değeri arasında ters orantı olduğu gözlendi.

Türkiye, 124,5 bin ton civarında kozmetik ürünü ihraç edip, bu ihracattan 446,6 milyon dolar kazanırken, 519,2 milyon dolar ödediği kozmetik ürünlerinin ağırlığı 72,6 bin ton tuttu.

Bu rakamlara göre, Türkiye'nin kozmetik ürünleri ihracatının kilogramı 3,58 dolara gelirken, ithal edilen kozmetik ürünlerinin kilogramına 7,14 dolar ödendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzelliğe yarım milyar harcadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN