Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimaride yeşil bina devrimi

Giriş Tarihi: 18.2.2013

Bir yandan doğayla dost alternatif enerji kaynakları daha aktif olarak kullanılmaya çalışılırken, diğer yandan enerji tüketimini düşürmek için çözüm yolları üretiliyor

Mimari açıdan "yeşil bina" kavramı, temiz bir gelecek sağlayabilmesi nedeniyle son yılların en çok konuşulan gündem maddelerinden biri. HAS Mimarlık, Türkiye'de BREEAM Yeşil Bina lisanslı değerlendiricisi ve Kanıta Dayalı Tasarım Akreditasyon ve Sertifikası (EDAC) olan ilk mimarlık firması. Türk firmalarının yanı sıra yurt dışı firmaların da tercih ettiği HAS Mimarlık'ın Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin; kentlerin yaşanabilir olması için, insan ölçeğinde planlanması gerektiğinin altını çiziyor. Erktin, "Yerleşim birimleri, yayalara göre planlanmalı. Şimdiye dek otomobil ulaşım ağları kent planlarımızda hep öncelikli oldu. Yolların arasında kalan adalar, parsellendi ve binalarla dolduruldu. Oysa yayaların ulaşım ağlarına öncelik verilmeliydi. Çocukların, yaşlıların, engellilerin yaşam alanları düzenlenmeliydi. Mahalle düzeyinde, Boğaziçi köylerinde gördüğümüz düzen, Türk mahalle yaşamının en güzel örneklerindendir. Örneğin, Arnavutköy'de, Kuzguncuk'ta gördüğümüz köy meydanı, kahveler, mahalle çarşısı, cami, okullar yayaların etrafında şekillenir. Bu mahallelerde otomobilin varlığını hissetmezsiniz. Günümüzde de kentsel dönüşüme "insan" odaklı yaklaşmak gerekiyor" diye konuştu.

Dönüşümde çevre unsuru

Kentsel dönüşümün depremden etkilenen bölgelerin yenilenmesi amacıyla uygulandığı takdirde büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Erktin, öte yandan dönüşümün, kent içinde son kalan yeşil alanların yapılaşmaya açılması için bir araç olarak kullanılmasının tehlikeli olduğunun altını çiziyor.

Kapasite artışı tehlikeli
İstanbul'da kentlilerin nefes alabileceği çok az sayıda yeşil alan kaldığına dikkat çeken Erktin, "Türkiye kentsel dönüşüm kartını bu alanların da yapılaşması yönünde kullanırsa önemli bir fırsatı ayaklar altına almış olacak. Diğer bir tehlike, kentsel dönüşümün finansmanı için kapasite artışına gidilmesidir. Altyapının yetersiz olduğu ve yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin, inşaat maliyetini karşılayabilmek için yoğunlaştırılması, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimaride yeşil bina devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN