Paramız var çalışıp kazanacağız

TAV CEO'su Sani Şener, İstanbul'da yapılacak 3. havalimanı ile ilgili olarak net konuştu. Şener "Çalışacağız ve gireceğiz, paramız da var. Biz bu işi biliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2013
TAV CEO'su Sani Şener, A Haber'de Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programında konuştu.
Başbakan Erdoğan, dünyanın en büyük havalimanı olarak İstanbul'da yapılması planlanan 3. havalimanını açıkladı. Siz 2021 yılına kadar Atatürk Havalimanı'nı işletme hakkına sahipsiniz. Sizi nasıl etkileyecek?
Aslında konuşmak istemediğim konu ama biraz bilgi vermek istiyorum. TAV, 2021'e kadar İstanbul'un Avrupa yakasındaki tüm yolcuların hakkını alarak, parasını, 2005'teki ihalede yüzde 25'ini peşin olarak ödedi. Bu ihaleden önce bize, Ulaştırma Bakanlığı bir yazı verdi ve "Siz rahat olun 2021'e kadar eğer diğer havalimanı biterse doğacak zararınızı karşılarız" denildi.
TAV da yeni havalimanı için ciddi hazırlanıyordur. Ne aşamadasınız?
Zor bir ihale. 2023 hedeflerindeki 10 milyar dolarlık kısmı ilgilendiren bir ihale. Havalimanı, bir otoyol değil, bir işletme kabiliyeti gerektiriyor. Yani köprüyü yaparsınız arabalar geçer, arabadan parayı alırsınız biter ama biz de öyle değil.

SADECE ÇATININ YATIRIM MALİYETİ 350 MİLYON DOLAR
"3. havalimanının sadece IT yani teknoloji sistemleri 200 milyon dolar tutar. Bunu da burada açıklıyorum. Olayın hep arazi yönü konuşuluyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapmak onun mekanik elektriği... Abu Dabi'de yaptığımız terminalin çatısı 350 milyon dolar. Yani rakamlarda yanlışlık var."

AYNI ANDA 5 PROJE YAPABİLİRİZ
Kaç havalimanı yapıyorsunuz şu anda?
Şu anda 5 havalimanı yapıyoruz. Medine'de büyük bir havalimanı yapıyoruz. 1.2 milyar dolarlık yatırım. Abu Dabi, Katar ve İzmir'de de yapıyoruz. Yani çok büyük 5 havalimanı yapma kapasitemiz var.
TAV ciddi bir büyüklüğe ve kabiliyete erişti. Bunun sırrı nedir?
Bilgiye çok önem veriyoruz. Amsterdam'daki havalimanının CEO'su ziyaretimize geldi ve "Ne kadar genç insanlarla çalışıyorsunuz. Bizde herkes 50 yaşın üzerinde" dedi. Türkiye nüfusunun önemli kısmı çok iyi eğitim aldı ve biz bu iyi eğitilmiş insanları iyi yönetmeye çalışıyoruz.

İHALEYE GİRENLER DİKKATLİ OLMALI
Projeye çalışmaya başladınız mı? İddialı mısınız?
Mutlaka rakiplerimiz de olacak ama matematiği zor bir iş. 6.3 milyar euro bir garanti veriyor ama sadece yolcu garantisi. Müthiş bir denklem var. Proje yapılmaz mı yapılır ama hakikaten biz dahil giren firmaların çok dikkatli olması şart.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paramız var çalışıp kazanacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN