BES'te devlet katkısı önemli bir adım

Çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın tüm katılımcılara verilen yüzde 25'lik devlet katkısının BES'teki en önemli değişiklik olduğunu belirten Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Bu, sistemin teşviği açısından atılan önemli bir adım oldu" dedi

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES), emeklilik döneminde ek bir gelir sağlayarak refah seviyesini artırmak amacıyla, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistem olduğunu belirtti. Sistemin gönüllü katılım esasına dayandığını söyleyen Bostan, 18 yaşını doldurmuş herkesin BES'e katılabileceğini ifade etti. Bostan, 1 Ocak itibarıyla yapılan düzenlemelerin sistemi daha cazip hale getireceğini ve sistemi beklenen hedeflere kısa sürede ulaştıracağını söyledi. Bostan, sözlerine şu şekilde devam etti: "Toplam fon varlıklarının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYİH) oranına baktığımızda OECD ülkelerinde ağırlıklı ortalamanın yüzde 70'lerde olduğunu görüyoruz. Bu oran ülkemizde yüzde 2 civarındadır. Bu da bize sektördeki potansiyeli göstermektedir." Yeni düzenlemelerin BES'e olan güveni ve sistemin bilinirliliğini artırdığını söyleyen Bostan, devlet katkısının getirilmesinin sistemdeki en önemli değişiklik olduğunu belirtti. Katılımcıların çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, yatırdıkları her 100 lira için devletin yüzde 25 oranında hesaplarına katkı yapacağını ifade eden Bostan, "Bu sistemin teşviği açısından atılan önemli bir adım oldu. Diğer bir düzenlemedeyse yasal kesintilerin oranları düşürüldü. Sistemden erken ayrılmalardaysa artık anapara yerine sadece getiri üzerinden stopaj uygulanacak. Katılımcı 10 yılını doldurmadan sistemden ayrıldığı takdirde yüzde 15, 10 yılını doldurup 56 yaşını beklemeden sistemden ayrıldığındaysa sadece getirisi üzerinden yüzde 10 oranında stopaja tabi olacak" dedi.

ARTIK BES'TE UZAKTAN SATIŞ MÜMKÜN
Yeni düzenlemelere göre mesafeli satış sistemine geçildiğini söyleyen Bostan, katılımcıların telefon ve internet yoluyla da BES'e dahil olabileceklerini belirtti. Bostan ayrıca, işveren katkılı sözleşmelerde, işverenlerin çalışanları adına ödedikleri bireysel emeklilik katkı payı tutarlarının, aylık üst sınırın ödemenin yapıldığı ayda, çalışanın elde ettiği ücretin yüzde 15'i, yıllık üst sınırınınsa brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmayacak şekilde çalışan bordrosuyla ilişkilendirilmeksizin vergi matrahından indirilebileceğine dikkat çekti. Bu oranın önceki mevzuatta yüzde 10 olduğunu dile getiren Bostan, işverenlerin çalışanları için ödedikleri katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için 7 yılı aşmamak kaydıyla hak kazanma süresini tespit edebileceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'te devlet katkısı önemli bir adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN