Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler çeliği ABD'de dövecek

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Türk çelik devleri rekabeti ABD'ye taşıdı. Çolakoğlu, Özkan ve Borusan'ın ardından 85 ülkeye ihracat yapan Ağır Haddecilik de ABD pazarı için Miami merkezli International Rebar ile el sıkıştı

Avrupa'da şirket avına çıkan Türk çelik şirketleri rekabeti ABD'ye taşıdı. Karadağ'da Yugoslavya döneminden kalma ülkenin en büyük çelik fabrikası Zeljezara Niksic'i alan Tosyalı Holding'in ardından bu kez demir-çelik üreticileri rotasını ABD'ye kırdı. Çolakoğlu, Özkan ve Borusan şirketlerinin ardından İstanbul merkezli Ağır Haddecilik firması ABD pazarına yöneldi. Düzce ve Kocaeli'nde üretim tesisi bulunan Ağır Haddecilik şirketi Miami merkezli International Rebar LLC adlı çelik üreticisiyle ABD'de işbirliği için düğmeye bastı. Ağır Haddecilik, Türkiye'de ürettiği çeliği kıta genelinde satmayı planlarken ayrıca International Rebar tesislerinde de ortak üretim gerçekleştirecek. Hurda çeliğine yönelik ürünleri ABD'de satmayı hedefleyen Ağır Haddecilik, ABD dışında kıtanın diğer ülkelerine de satış gerçekleştirecek. Son 6 ayda ABD pazarına odaklanan şirketler arasında ilk adımı Çolakoğlu Metalurji attı. Yıllık 3 milyon tonluk üretim gerçekleştiren Çolakoğlu, Teksas'ta Med Trade adıyla şirket kurdu.

BORUSAN'DAN 150 MİL YON $
Geçen yılın sonunda da Borusan Mannesman, ABD pazarına yönelik yeni yatırım planını açıkladı. 150 milyon dolarlık yatırım yapacak olan şirket, Teksas ve Oklahoma eyaletlerinden birinde 500 dönümlük arazi üzerine yeni bir fabrika kuracak. ABD'de yatırım planlayan Özkan Steel USA Louisiana'da yeni bir tesisi kurmak için çalışmalara başladı. Özkan Steel USA yöneticisi Fehmi Nuhoğlu, ABD basınına yaptığı açıklamada Mississippi Nehri üzerine kurulacak tesisin 2015'te üretime başlayacağını aktardı.

85 ÜLKEYE İHRACATI VAR
1985 yılında demir-çelik sektörüne giren Ağır Haddecilik Akçakoca'da 20 bin metrekarelik ilk tesisini kurdu. 2010'da da 35 bin metrekarelik İzmit- Dilovası tesisini inşaa eden Ağır Haddecilik, burada yıllık 150 bin ton desenli sac üretimine başladı. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) 2010 raporuna göre firma 85 ülkeye yaptığı satışla sektörün en büyük 3'üncü ihracatçısı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler çeliği ABD'de dövecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN