Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim diyaspora Körfez'de işi bitirdi

Dubai'de sayıları beş bine ulaşan Türk yöneticiler ekonominin rotasını değiştirmeye başladı. Electricity Fuarı'na katılan 100 firma, Türk diyasporasının rüzgârını arkasına alarak aslan payını kaptı

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Dünya çapındaki elektronik- savunma ve enerji çevrelerini buluşturan Middle East Electricity Fuarı'na Dubai'deki ithal Türk yöneticiler damgasını vurdu. 2009'daki küresel krizde çareyi Türk yönetici transferinde bulan Dubai'de 5 bin kişiye ulaşan beyaz yakalı Türkler, ticaretin rotasını Türkiye'ye kaydırdı. Ülkenin krizden çıkmasında da büyük rol oynayan Türk diyasporası, Dubai, İran Afrika ve Türkiye üzerinde milyar dolarlık yepyeni bir ticaret ağı ördü. Birçok sektörde etkisini gösteren ağ, Dubai Middle East Electricity Fuarı'na katılan 98 Türk firmasının da yüzünü güldürdü. Milyar dolarlık anlaşmaların imzalandığı fuarda ithal Türk yöneticiler ile firmalar adeta 'alım-satım kardeşliği'ne imza attı. Türk yöneticilerin Dubai'ye farklı bir kültür getirdiğini ifade eden Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen, bölgede çalışan profesyonellerin sayısının hızla arttığını ifade etti. "Avrupa ve Amerika'dan transfer edilen yöneticilere oranla Türkler çok daha iyi performans sağladı" diyen Ülgen, şöyle devam etti: "Türkiye buraya yönetici transfer eden bir ülke. Bu da iki ülkenin ticaret hacmini artıyor."

DUBAİ TİCARETİN MERKEZİ
İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, ilk kez düzenledikleri milli katılım fuar organizasyonundan memnun kaldıklarını dile getirdi. "Sektör için Ortadoğu önemli bir pazar" diyen Ebiçlioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Afrika kıta olarak önemli bir pazar haline geliyor. Bununla birlikte Ortadoğu ülkelerinde de çok genç bir nüfus var. Bu bölgelerdeki ülkelerin hemen hemen hepsi yüksek altyapı planlamaları yapmaya başladı. Ayrıca yakın Asya ülkeleri içinde Dubai merkez konumunda."

20 DİZİ YAYINDA
Arap kanallarında şu an 20'ye yakın Türk yapımı dizinin yayınlandığına dikkat çeken Ülgen, "Oyunculara büyük ilgi var. Bu Türk imajına katkı sağlıyor. Burada çalışan 5 bin Türk yöneticiye de büyük saygı duyuyorlar" dedi

HEDEF 45 MİLYAR $
Ebiçlioğlu, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine, elektrikelektronik sektörü olarak 45 milyar dolar katkı sağlayacaklarını kaydetti. Ebiçlioğlu, "Hedefe ulaşmak için ihracatımızı yılda yüzde 11.5 artırmamız gerekiyor" dedi.

ORTADOĞU VE AFRİKA'YI TÜRKLER AYDINLATACAK
Avrupa ülkelerinin yanı sıra Irak, İran, Fas, Cezayir, Tunus gibi ülkelerden de ziyaretçileri ağırlayan Electricity Fuarı'na en büyük ülke katılımını Türkiye gerçekleştirdi. 98 Tük firması çok sayıda ikili görüşme yaparak yeni anlaşmalar imzaladı. Dubai, özellikle Ortadoğu ve Afrika pazarına açılmanın kilit noktalarından biri olarak görülüyor.

DUBAİ YÖNETİMİ DE FUARA KATILDI
Türk firmalarının fuardaki ezici çoğunluğu Dubai yönetiminin de dikkatini çekti. Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı Sheikh Hamdan bin Rashid al Maktoum kurdele töreninin ardından Türk firmalarını ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim diyaspora Körfez'de işi bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN