40 bin Suriyeli işbaşı yapıyor

Giriş Tarihi: 21.2.2013

İş dünyasının Suriyeli mültecilere yönelik istihdam teklifi hayata geçiyor. Çalışma Bakanlığı düzenlemeleri tamamladı. Martta şirketler eleman almaya başlayacak. İlk etapta 40 bin Suriyeli mültecinin işe başlaması planlanıyor

Türkiye'ye sığınan 200 bini aşkın Suriyeli mülteci için iş dünyasından gelen "istihdam edelim" talebi karşılık buldu. İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği talep üzerine harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hazırlıklarını tamamladı. Buna göre Türkiye'de ikamet alan Suriyeliler'e talep etmeleri durumunda çalışma izni verilecek. Uygulama martta başlayacak. Kararla birlikte Kahramanmaraş'ta 5, Gaziantep'te 10, Türkiye genelinde ise 40 bin Suriyeli mültecinin istihdam edilmesi planlanıyor. İş dünyası örgütleri ve sanayi odaları karardan memnun. İşadamları uygulama ile birlikte uzun süredir sıkıntı yaratan vasıfsız işçi ve ara eleman ihtiyacının önemli ölçüde çözüleceğini ifade ediyor.

KAYIT DIŞI ÇALIŞIYORLARDI
Mültecilerin birçoğu başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında kaçak yollarla çalışıyorlar. Özellikle tekstil atölyeleri, inşaatlar ve tarlalarda iş buluyorlar. Mültecileri istihdam eden şirketler kaçak işçi çalıştırdıkları gerekçesiyle ceza alıyordu. Bu kapsamda Osmaniye, Gaziantep ve Kilis'te 80'den fazla firmaya yasal işlem uygulandı. Gaziantep'te bir fabrikadaki patlamada hayatını kaybedenler arasında Suriyeliler'in de bulunması uygulamayı hızlandırdı.

DOKTOR KAÇAK HAMALLIK YAPIYOR
Gaziantep Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Cuma Çekici "Üzücü bir durum var. Ancak kararla iyi bir tablo ortaya çıkacak. Ne yazık ki Suriye'den gelen doktorlar, öğretmenler işyerlerine ne iş olsa yaparım diye başvuruyor. Hatta hamallık yapmayı öneren bile var. Hedefimiz yasal ve daha iyi işlerde çalışmaları" dedi.

HEMEN İŞE ALACAĞIZ
Kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç Aslan, şirket olarak hemen harekete geçeceklerini ifade etti. Aslan, "Ciddi bir işçi açığı var. Maden sektörü binlerce kişiyi istihdam edebilir. Karar hem bize hem de Suriyeli dostlarımıza güç katacak" diye konuştu.

40 BİN KİŞİ İSTEMİŞLERDİ
Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'daki sanayiciler, vasıfsız eleman açığını kapatamadıklarını belirterek, illerinde kurulu mülteci kamplarından toplam 40 bine yakın işçi talep etmişti.

HİNTLİ-ÇİNLİ İŞÇİ TALEBİ DE MASADA
Yine SABAH'ın gündeme taşıdığı ithal işçi talebi de bakanlığın çalışma programına girdi. Bu konudaki faaliyetlerin sonuçlarının da yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 bin Suriyeli işbaşı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN