Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Avrupa'nın zirvesinde

Giriş Tarihi: 21.2.2013

İstanbul gayrimenkul yatırımlarında Avrupa'da ilk 5'e girdi. PwC ve ULI'nin raporunda Türkiye'nin ekonomik performansı ve genç nüfusunun İstanbul'u 4'üncü sıraya taşıdığı belirtildi

İstanbul gayrimenkulde Avrupa'nın zirvesine çıktı. PwC ve Urban Land Institute (ULI) işbirliği ile hazırlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013" raporuna göre İstanbul, mevcut gayrimenkul yatırımlarında Avrupa'nın öne çıkan ilk 27 şehri arasında 4'üncü sırada yer aldı. Listenin zirvesine Münih yerleşirken onu Berlin ve Londra takip etti. Beşinci sırada ise Hamburg yer aldı. PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, yatırımcının güvenli limanlar aramaya, en verimli ve kârlı yatırım alanlarını seçmeye devam ettiğini belirtti. Bir bölgenin önemli bir gayrimenkul üssü, güvenli liman olabilmesinin işlem derinliğiyle orantılı olduğunu belirten Bayraktaroğlu, "Pazara girmek isteyen, kolaylıkla çıkabilme olanaklarını da görmek istiyor" dedi. ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ise, önümüzdeki dönem, Avrupa Birliği'nin kendi içinde yeniden yapılanma sürecine gireceğine işaret ettiğini aktardı.

FIRSAT SUNUYOR

Raporda İstanbul'un bu sonucu almasının başlıca nedeni olarak heyecan verici gayrimenkul potansiyeli, Türkiye'nin Çin'e rakip olacak seviyedeki ekonomik büyüme performansı ve genç nüfusu gösterildi. Hükümetin uluslararası sermayeyi davet etmek ve İstanbul'u bölgesel bir finans merkezine dönüştürmek konusundaki kararlılığına da yer verilen raporda Türkiye'de yabancıların gayrimenkul sahibi olmasına yönelik kısıtlamaların yumuşatılmasının etkisi de vurgulandı.

2013'TE DE POPÜLER OLACAK
Raporda İstanbul'un uluslararası pek çok şirket ve markanın bölgesel merkezi olduğuna da dikkat çekildi. Pek çok global şirketin ve bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin ileri gelen kuruluşlarının Rusya ve Ortadoğu'daki şehirlere olan yakınlıktan etkilenerek İstanbul'da yönetim üsleri kurduğuna değinildi. İstanbul'un 2013'te de popülerliğini koruyacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Avrupa'nın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN