Elektrik direklerindeki büyük oyun

Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin, sokak lambalarını çift abone yaparak aydınlatma bedelini Hazine’den iki kez tahsil ettiği belirlendi.

Giriş Tarihi: 22.2.2013 11:27
Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin, sokak lambalarını çift abone yaparak aydınlatma bedelini Hazine'den iki kez tahsil ettiği belirlendi. Abonelerin şikâyetleri üzerine EPDK bazı konut faturalarında da 50 TL'yi aşan hatalar yapıldığını ortaya çıkardı.

Zaman gazetesinden İsmail Altunsoy'un haberine göre; sokak aydınlatmasının faturalarını ödeyen Hazine'nin şikâyetleri, sokak lambalarında yaşanan usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Yapılan incelemelerde bazı elektrik dağıtım bölgelerinde, Hazine'nin ödediği aydınlatma bedelleri için çift abonelik yapıldığı tespit edildi. Bu yöntemle bazı dağıtım şirketlerinin aynı aydınlatma bedelini iki kere tahsil ettiği ortaya çıktı.

Hazine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) problemin çözümü için talepte bulundu. Üst kurul kaynakları, uygulamanın özelleştirme öncesine kadar gittiğine işaret ederek, "Özelleştirmeler öncesi, kayıp-kaçağı düşük göstermek için böyle bir uygulama yapılmış olabilir. Özelleştirme sonrası da devam etmiş bir durum söz konusu." dedi. Yaklaşık 9 bin aydınlatma abonesi bulunduğunu vurgulayan yetkililer, bunların incelemeye alındığını, çift abone tespit edilen sokak aydınlatmaları yüzünden fazla tahsilat yapan dağıtım şirketlerinin parayı geri ödediğini kaydetti.

Ocak ayında kesilen faturalar sebebiyle elektrik şirketlerine tepki artıyor. Abonelerin geçen ay faturalarda ciddi artış olduğu iddiasıyla başvurması üzerine EPDK konuyu mercek altına aldı. Yapılan araştırmada faturalarda bazı yanlışlıklar tespit edildi. Bir faturada 50 lirayı bulan hata belirlendi. Kurul, konuyu netleştirmek için ilgili dağıtım şirketinden bilgi istedi. Üst kurul kaynakları, faturaların titizlikle incelendiğini ve var ise abonelerin mağduriyetlerine göz yumulmayacağını söyledi.

Kaynaklar, sapmaların abonenin sayacının değişmesinden kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bu bedelin faturaya yansıtılmış ancak fatura üzerinde bunun belirtilmemiş olabileceği belirtiliyor. Yetkililer, abonelerin yüksek fatura şüphesi halinde sayaç ile faturayı karşılaştırması tavsiyesinde bulunuyor.

Değerlerde bir fark bulunması halinde ilgili dağıtım şirketi veya EPDK'ya başvurulması gerektiği ifade ediliyor. Kaynaklar, Türkiye'de elektrik faturalarında yanlış ölçümü tespit edecek elektronik bir sistem bulunmadığına işaret ediyor. Kaynakların dikkat çektiği bir diğer nokta da, faturalara yönelik şikâyetlerin şifahi yapılması konusu. Bu durumun inceleme sürecini zorlaştırdığını ifade eden kaynaklar, abonelerin yüksek olduğunu düşündüğü hallerde şikâyetlerini mutlaka faturalarıyla birlikte yapmalarını tavsiye ediyor.

Türkiye'de yaklaşık 33 milyon elektrik abonesi bulunuyor. Bunların yaklaşık 9 bini, aydınlatma abonesi olarak kayıtlarda geçiyor. Elektrik fiyatları 3'er aylık dönemler halinde EPDK'nın onayıyla belirleniyor. Son olarak üst kurul, elektrik fiyatlarına 1 Ekim 2012'de yüzde 4 ile yüzde 9,8 oranında zam yapmıştı. Ancak kurul, 1 Ocak 2013 itibarıyla elektrik tarifelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Kaynak: Zaman
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik direklerindeki büyük oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN