Hayali ithalat tescillendi rakam tartışılıyor

SABAH'ın hayali ithalat haberleri Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından tescil edildi. İki bakanlık harekete geçerek ortak çalışma yaptı. İlk tespitlere göre hayali ithalatın yıllık ortalama 5 milyar doları bulabileceği açıklandı

Giriş Tarihi: 22.2.2013
SABAH'ın gündeme getirdiği hayali ithalat haberleri resmi makamlarca da doğrulandı. Sorunu tespit eden Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı gerekli çalışmaları başlattığını açıkladı. Ekonomi Bakanlığı'nın yaptığı ilk tespitlere göre hayali ithalat 5 milyar doları buluyor. İthalat istatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bağlı olduğu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da "Yapacağımız revizyon cari açığı bir miktar azaltacak" açıklamasını yaptı. SABAH sadece 5 ülkeden yapılan hayali ithalatın boyutunun 10 milyar doları geçtiğini saptamıştı. Kesin rakam ise bakanlıkların yapacağı titiz çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak.

BAKANLAR ÇALIŞIYOR

SABAH'a konuyla ilgili açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TÜİK'in bağlı olduğu Kalkınma Bakanlığı'nın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da konuyu yakından takip ettiğini belirtti. Çağlayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bu konuda yapılan çalışmalar, yıllara göre değişiyor. Ancak 1 ila 5 milyar dolar arasında bir rakam söz konusu. Bu tespit bakanlığım tarafından yapıldı. Daha sonra ithalat istatistiklerine etkileri üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile çalıştık. Beyanname bazındaki çalışma sonucunda uygulamaların ithalata etkilerine ilişkin yaklaşık bir rakama ulaşıldı. Benzer bir çalışma TÜİK ve bağlı olduğu Kalkınma Bakanlığı ile de istatistiklerin ayrıştırılmasına ilişkin yürütülüyor."

İTHALATI ŞİŞİRİYOR
Bakan Çağlayan, "Yaptığımız değerlendirmelerde, istatistiki verilerde bir ürünün ithalatında satıcıya ödenen fatura bedelinin değil, bazı durumlarda gümrük kıymet kodu ve belirlenen kıymet uygulamasıyla vergilendirmeye tabii bedelin esas alındığını tespit ettik. Bu, ithalatın olduğundan daha yüksek görünmesine, başka bir deyişle şişmesine neden oluyor. Vergilendirmeye esas bedel alındığında sadece ithalat olduğundan yüksek görünmüyor, hem dış ticaret ve hem de cari açık daha fazla çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

'HESAPLAMADA REVİZYON YAPIYORUZ'
Konu ile ilgili Cnbc-e'nin sorularını yanıtlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise çalışma yaptıklarını belirterek, "Dış ticaret hesaplamasında revizyon çalışmaları devam ediyor. Yapacağımız revizyon bir miktar cari açığı azaltıcı etki yapar. Cari açık ciddi biçimde düştü ve hedeflenenden daha iyi bir noktaya geldi" dedi.


ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali ithalat tescillendi rakam tartışılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN