Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gürallar'da yeni dönem

Güral ailesinin miras sorunu çözüldü. Yaşananlardan ders çıkaran Nafi Güral'ın çocukları benzer sorunlarla karşılaşmamak için kendi anayasalarını hazırladı

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Türkiye'nin en zenginleri arasında yer alan Güral ailesinde 9 yıldır süren mal paylaşımı anlaşmazlığında sona gelindi. Taraflar aralarında hisse devri yaparak şirketleri ve mallarını önemli ölçüde ayırmayı başardı. Ancak 10 yıla yaklalaşan anlaşmazlık süreci genç Gürallar'a ders oldu. Şirketin kurucusu Ali Güral'ın varisleri olan Rıza, Nafi, İsmet ve Sevim Güral kardeşlerin arasındaki anlaşmazlığı yaşamak istemeyen Nafi Güral'ın 3 kızı ve oğlu 'Aile Anayasası' hazırladı. Nafi Güral'ın oğlu Erkan Güral, kardeşleri Sema Güral Sürmeli, Hediye Güral Gür, Gülden Güral ve annesi Gülsüm Güral ile birlikte hazırladıkları anayasa ile aile içinde ileride çıkabilecek sorunlara karşı önlem aldı. Bu kapsamda babaları Nafi Güral'ın başharflerini taşıyan NG markasıyla yeni bir şirketleşme yapısına geçildi.

DERS ÇIKARDILAR

NG Kütahya Seramik Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, uzun yıllardır yaşanan sıkıntılı sürecin kendileri için bir ders niteliği taşıdığı için böyle bir yola başvurduklarını söyledi. Baba Nafi Güral'ın tavsiyesi ile hazırlanan anayasanın değişmez kriterleri olduğuna dikkat çeken Güral "Anayasanın temel maddelerine baktığımızda başta gelinler ve damatlar aile şirketlerinde çalışamayacaklar. Ailenin bütünlüğü esas. Aile fertleri şirket için var, şirket aile için yoktur. Bir de çocuklar başka şirketlerde çalışacaklar, sonra kendi şirketlerimizde çalışabilecek. Anayasamız bunun gibi bir takım önemli kurallar içeriyor" dedi.

İNADINA İTALYA'YA SHOWROOM
NG Kütahya Seramik ve Porselen 20 yıldır İtalya'da düzenlenen seramik fuarına bu yıl katılmaktan vazgeçti. Güral, kararın gerekçesini şöyle açıkladı: "Orada bize sürekli küçük alanlar veriyorlar. 20 yılda en fazla 100 metrekareye yükselebildik. Bize ne kadar büyük stantlar verirlerse kendilerine daha fazla rakip olacağız. Biz de İtalya'nın kalbinde, Napoli ve Sassuolo'da 2 showroom açtık."

60 MİLYONLUK YATIRIMLA 700 İSTİHDAM
Şirketin yeni yatırımlarından da bahseden Güral şöyle devam etti: "Kütahya'da 60 milyon TL'lik yeni bir seramik fabrikası yatırımına başladık. Bunun dışında seramik sağlık gereçleri ve vitrifiye üreten bir tesis yatırımının anlaşmasını imzaladık. 2012 ciromuz 450 milyon TL, toplam çalışan sayımız 3 bin 910. Yeni yatırımlarımızla birlikte 700 kişiye daha istihdam sağlayacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürallar'da yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN