Turkcell Avrupa şampiyonu

Yabancı ve Türk ortaklar arasındaki kavgaya rağmen profesyonel yönetim Turkcell'de tarih yazdı. Şirket Avrupa'nın en hızlı büyüyen telekomünikasyon firması oldu. Avrupalı devler küçülürken Telekom da Turkcell'in ardından ikinciliğe yükseldi

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Yabancı ortakları Rus Alfa ve İskandinav Telia Sonera ile Çukurova Grubu arasındaki mücadelesi tahkime taşınan- Turkcell'de profesyonel yönetim tarih yazdı. Şirket 2012'de çift haneli büyüyerek, Avrupa'nın en hızlısı oldu. Yıllık gelir büyümesinde Avrupa'da yüzde 12'yle liderlik koltuğuna oturan Turkcell'i yüzde 6'yla Türk Telekom ve Norveçli Telenor Group izledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirketin tarihindeki en yüksek çeyrek gelirini elde ettiklerini, 2012'de 10.5 milyar lirayla liderliğe çıktıklarını açıkladı. Ciliv, bu büyümede Türkiye'de yüzde 6 artan ses ve yüzde 44 artan mobil internet gelirleriyle yüzde 33 oranında büyüyen yurtiçi ve yurtdışı grup şirketlerinin katkısının etkili olduğunu söyledi. Ciliv, "Bu yıl gelirleri 11.2-11.4 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz. 1.7 milyar lira tutarında da yatırım yapacağız" dedi.

CEP TELEFONU ÜRETECEĞİZ
Turkcell Genel Müdürü Ciliv, Türkiye'de cep telefonu üretmeyi planladıklarını söyledi. Grup şirketlerinin performansını da değerlendiren Süreyya Ciliv, siber internette yaptığı stratejik yatırımlarla Turkcell Superonline'ın, 2012'yi yüzde 49 gelir büyümesi ile tamamladığını kaydetti. Şirketin Türkiye genelinde 31 bin kilometrelik altyapısıyla fiber interneti 1 milyon 339 binden fazla evin kapısına getirdiğini hatırlatan Ciliv, fiber internet abone sayısının 425 bine ulaştığını söyledi. Abone sayısını 2012'de 1 milyon artırarak 8 milyona çıkaran Ukrayna'nın en yenilikçi operatörü olan life:) hakkında da bilgi veren Ciliv, şirketin 2012'de gelirlerini dolar bazında yüzde 10 artırarak önemli bir başarıya imza attığını ifade etti.

ABONE SAYISI 35.1 MİLYON
Turkcell Türkiye'deki toplam abone sayısını 590 bin artışla 35.1 milyona çıkardı. Şirketin faaliyet gösterdiği 9 ülkede toplam abone sayısı ise 69.2 milyona ulaştı. Faturalı abone sayısı da 1.5 milyon artarak 13.2 milyon oldu. Abone başı aylık kullanım 243 dakikaya ulaştı. Şirketin net kârı da yüzde 77 artarak 2.1 milyar oldu.

1.2 MİLYON DVD SAKLAMA
Ciliv'in yaptığı sunumda Turkcell'in sahip olduğu 3 büyük şehirde 7 ayrı lokasyondaki merkezde 5.5 petabyte'lık (1 petabyte=1 milyon 48 bin 576 gigabyte) veri saklama alanı olduğu belirtildi. Yani bu merkezlerde 1.2 milyon adet DVD'den daha fazla veri saklanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell Avrupa şampiyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN