Yol ihalesi iptal

Giriş Tarihi: 23.2.2013

Başbakan Erdoğan'ın sinyalini verdiği köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi. İhaleye en yüksek teklifi 5.7 milyar dolarla Koç-Ülker ve UEM vermişti

Koç Holding, Ülker ailesinin şirketi Gözde Girişim ve Malezyalı UEM'in 5.7 milyar dolar verdiği otoyol ve köprü özelleştirmesi iptal edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün 25 yıllığına işletme hakkı devri öngören ihalenin iptal edildiğini duyurdu. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) dün konuyu değerlendirdiğini söyleyen Şimşek, ihalenin iptaline karar verildiğini söyledi.

BAŞBAKAN SİNYAL VERMİŞTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay katıldığı bir televizyon programında otoyol-köprü ve Başkentgaz gibi bazı dev özelleştirme ihalelerinin iptal edilebileceği sinyalini vermişti. Erdoğan, "Şimdi arkadaşlarımız Körfez'e gidiyor, ikili görüşmeler yapıyor. Ben inanıyorum ki çok ciddi fonlar Türkiye'ye gelmeye başlayacak. Belki bazı özelleştirmeleri iptal edeceğiz. Örneğin otoyol, köprü ihalelerini tekrar masaya yatıracağız. Çünkü daha yüksek beklentilerimiz var. Kârlılık olayını milletimizin lehine düşünmek durumdayız" demişti. Köprü ve otoyolların 25 yıllığına özelleştirilmesi ihalesine en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç-UEM-Gözde Ortak Girişim Grubu vermişti.

AYRI PAKETLER HALİNDE SATIŞA ÇIKABİLİR
Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun önümüzdeki günlerde yeni stratejisini belirlemesi bekleniyor. Kurulun önünde iki seçecek var. Yeni ihale için bir süre beklenebileceği, Hazine'nin acil nakde ihtiyacı olmadığı vurgulanıyor. Otoyol ve köprülerin bütün olarak değil farklı paketler halinde özelleştirilmesinin de seçenekler arasında olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yol ihalesi iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN