Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Defosu olanlar konuşamıyor

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun bir daha aday olmaması gerektiğini belirtti. Merkez Bankası'nı eleştiremeyenlerin ise "defosu" olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri ve Merkez Bankası'nın para politikaları konusunda sert çıktı. Özdebir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nin bir daha aday olmaması gerektiğini belirterek, "Bundan sonra kendinden sonra gelecek ekibe akil kişi olarak katkıda bulunarak, başka görevler üstlenmeli" dedi. İç piyasada "yumuşak iniş değil paraşütsüz atlama" olduğunu vurgulayan Özdebir, Merkez Bankası'nı eleştiremeyenlerin "defosu" olduğunu söyledi. Türkiye'nin 90 milyar doları bulan ithalatı için yatırım yapması gerektiğini ifade eden Özdebir, "İçimiz içimizi yiyor ama pek çok kesimden ses çıkmıyor. İnsanların defosu var herhalde. Ne kadar çok defo olursa o kadar az konuşuyorlar" dedi.

"İKİ DÖNEM YETER"
Anayasa Mahkemesi'nin TOBB seçimlerindeki sınırlamayı iptal etmesinin ardından gözler gerekçeli karara çevrildi. ASO Başkanı Özdebir, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında TOBB'daki gelişmeleri değerlendirdi. TOBB Başkanlığı için iki dönemin yeterli olduğunu anlatan Özdebir, kendisinin aday olup olmayacağı konusunda ise "Ağustosa daha çok var" karşılığını verdi. Özdebir, şunları söyledi: "İnsanların kafasındaki projeleri gerçekleştirmesi için 8 sene az değil. Rifat Bey'in yerinde olsaydım kendisinden sonra gelecek yönetimin oluşumuna da katkıda bulunup, yönetimin emin bir ele teslim edilmesini sağlardım. Bu dönemde söylenmesi gereken çok şey olduğunu ama hiç kimsenin sesinin soluğunun çıkmadığını anlatan Özdebir, özellikle Merkez Bankası para politikasını eleştirdi. "İç piyasada yumuşak iniş değil paraşütsüz atlama oldu" diyen Özdebir, "Şu anda serbest düşüş. Merkez Bankası Başkanı '3x5' dedi. Bu neye göre ölçülüp kondu? İnsana bile ilacı verirken kilosuna göre belirleniyor" dedi. Özdebir, eleştiri konusu olan ve yargıya da taşınan NACE kodları ile ilgili şikâyetlerin 25 Şubat tarihinde sonuçlandırılacağını bildirdi. NACE kodları ilk hazırlandığında başından geçen bir olayı aktaran Özdebir, muhasebecisinin yanlış kod belirlediğini bu nedenle kendisinin bin 70 lira para cezası vererek yeni beyanname verdiğini söyledi.

DURMUŞ BEY DİRENEBİLİYORDU
Merkez Bankası politikalarının kredilerdeki maliyeti artırdığını belirten Özdebir, "Bankacılar bize kredi faizlerini artıracaklarını söylüyorlar. Böyle giderse iflas eden şirketlerin artacağını düşünüyorum" diye konuştu. Özdebir, "Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'dan da şikâyet ediliyordu ama ara sıra dikleniyordu. Ekonomi yönetimine direnebiliyordu" dedi.

AKİL ADAM OLARAK KALMALI
Özde bir , Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığı bırakması gerektiğini söyleyerek "TOBB'un temsil edildiği yurtdışı görevlerde Eurochambers'ta vekillik, İslam Ticaret Odalarında görevi var. Bu görevleri bir süre devam ettirip kenara çekilip akil adam olarak her zaman kendisine danışılacak şekilde rol almasını tercih ederdim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Defosu olanlar konuşamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN