Muhtıra gibi savunma

Rekabet Kurumu'nun faizleri ortak belirlemekle suçladığı bankalar, sözlü savunmasını yaptı. 2002 öncesini hatırlatan savunmalarda "Ceza istikrarı bozar" denildi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Rekabet Kurumu'nun (RK) faizleri ortak belirledikleri iddiasıyla başlattığı soruşturmada bankaların savunmaları 2002 öncesi dönemi hatırlattı. Soruşturma heyeti bankaları birlikte hareket ederek kredi faizleri ile kredi kartı ücret ve komisyonlarını yükseltmekle, mevduat faizlerini ise düşürmekle suçladı. Bankalar "Geçmişte hatalar yapmış olabiliriz ama yüksek ceza verirseniz ekonomik istikrar bozulur" diyerek savunma yaptı. RK dün alfabetik sıraya göre bankaların sözlü savunmalarını aldı. Savunmalar bugün de devam edecek. Soruşturma heyeti 12 bankanın rekabeti sınırlayıcı nitelikteki uzlaşmasının uygulamaya yansıdığı tespitinde bulundu. Bankaları kartel oluşturarak, rekabeti ihlal etmekle suçladı. Bu eylemler için idari para cezası verilmesini istedi. Kararın en geç 15 gün içinde çıkması bekleniyor.

KARTEL YAPMADIK
Kartel tespit edilirse bankalara cironun yüzde 2 ila 4'ü arasında ceza verilecek. Bu miktar yüzde 10'a kadar çıkabilecek. Savunma yapan bankalar 'kartel' iddialarını kabul etmedi. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, herhangi bir kartel oluşumunun içinde yer almadıklarını anlattı. HSBC Genel Müdürü Martin David Spurling, kendilerinin hiçbir centilmenlik anlaşmasında yer almadığını söyledi. Finansbank ve Denizbank da benzer açıklamalar yaptı.

İSTİKRAR BOZULUR
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, "Rekabet ihlalinde yaptırımlarda diğer sektörlere benzer bir tutum içinde olunmasının sadece bankalara değil ekonomiye vereceği olumsuzluklar dikkatle değerlendirilmelidir" dedi. Akbank'tan Ali Cihangir Topkar ise orantısız ceza verilmesi durumunda, ekonomik istikrarın bozulabileceğini, borsanın olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Topkar, kiraz soruşturmasına atıfta bulunarak, "Verecekseniz kiraz kadar küçük olsun" dedi.

ESKİDEN 'BONO ALMAYIZ' DİYORLARDI
2002 öncesinde koalisyonlar döneminde siyaset ve ekonominin kötü yönetilmesi sonucunda ortaya çıkan bütçe açığı ve ağır borçlanma ihtiyacı birçok konuda hükümeti bankaların taleplerine karşı savunmasız bırakıyordu. 28 Şubat döneminde Necmettin Erbakan'ın faizi düşürecek 'havuz sistemi'ne bankalar itiraz etmiş, bu durum hükümetin düşürülmesinin yolunu açmıştı. 2001'de ise Hazine'ye Bankalar Birliği aracılığıyla "Elimizdeki bonoları döviz tahviline çevirmezseniz devlet kağıdı almayız" demişlerdi.


ARKADAŞINA GÖNDER
Muhtıra gibi savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN