Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar suçu kabul etti

RK'nın sözlüye çıkardığı bankalar, 1 milyarlık para cezasına razı olduklarını belirterek faiz manipülasyonu suçunu kabul etti. "Kartel yapmadık" savunmasıyla cezayı hafifletmeye çalıştılar

Giriş Tarihi: 27.2.2013
Rekabet Kurumu'nun faizleri ortak belirledikleri iddiasıyla soruşturma başlattığı bankalar, 1 milyarlık para cezasına razı oldu. Böylece faiz manipülasyonunu kabul etmiş sayıldılar. Ancak savunmalarını "Kartel yapmadık" tezine oturtarak verilecek cezanın miktarını aşağı çekmeye çalıştılar. 12 banka hakkındaki soruşturmada iki günlük sözlü savunma süreci dün tamamlandı. Kamu bankaları ile Garanti, İş ve Yapı Kredi bankalarının yöneticileri dinlendi. Rekabet Kurumu nihai kararını 12 Mart'ta açıklayacak. Soruşturmada 3 banka için kartel oluşumu ve rekabetin engellenmesinde belirleyici etki yaptıkları gerekçesiyle "ağır" ceza isteniyor. Bu bankalar arasında Akbank, Yapı Kredi ve Garanti bulunuyor. Özellikle kurum içi yazışmalarda ve mevduat faizlerinin belirlenmesinde etkili olduğu iddia edilen kahvaltılı buluşmada bu 3 bankanın yer aldığı ifade edildi. Verilecek ceza bankaların ciroları üzerinden ayrı ayrı hesaplanacak.

5 MİLYAR LİRA KORKUSU

Kartel görülürse, bankalara cirolarının yüzde 2 ila 4'ü oranlarında ceza verilecek. Sistemi kuran bankanın ise daha fazla ceza alması gündeme gelecek. Cezanın 5 milyar TL'yi bulabileceği korkusuyla banka yöneticileri Rekabet Kurumu savunmasında hep bir ağızdan kartel iddialarını kabul etmediler.

ANLAŞTIK AMA TEKLİFTE KALDI
Soruşturmada en güçlü deliller arasında "centilmenlik anlaşması" bulunuyor. Savunma sırasında Yapı Kredi, anlaşmanın kendilerince teklif edildiğini kabul etti. Ancak bunun hayata geçirilmediğini ifade etti. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan diğer bankalarla herhangi bir anlaşmanın tarafı olmadıklarını dile getirdi. Kalkan, belgelerde Vakıfbank ile ilgili 2 ihlal iddiasında bulunulduğunu hatırlatarak, "İncelemelerde de Vakıfbank ile ilgili hiçbir belgenin bulunamadığı tespit edilmiştir" dedi.

GARANTİ SUÇLADI İŞ REDDETTİ
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aydın Düren, sektörün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun denetiminde olduğunu belirterek, Rekabet Kurumu soruşturmasını eleştirdi. Düren, bankacılık sektöründe personel değişiminin çok fazla olduğunu bu yüzden bilgi paylaşımının ve pazar istihbaratının normal olduğunu dile getirdi. İş Bankası adına konuşan Genel Müdür Adnan Bali de delillere konu olan yazışmaların başka bankalara ait olduğunu, kendilerinin isminin burada sadece tahmin olarak geçtiğini ifade etti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar suçu kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN