'Rifat Hisarcıklıoğlu defoludur’ demedim

Giriş Tarihi: 28.2.2013

ASO Başkanı Özdebir, meclis üyelerinden gelen tepki üzerine "defolu" çıkışına açıklık getirerek "Ben kesinlikle böyle bir ifade kullanmadım" dedi. Ancak hiçbir gazetede bu ibare yer almadığı halde, üyelerin tepkisi ve Özdebir'in bu açıklamayı neden yaptığı anlaşılamadı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'in pazartesi günü yedi gazetede yayımlanan açıklamaları oda meclisini karıştırdı. Özdebir'in Rifat Hisarcıklıoğlu'yla ilgili eleştirileri ve "Defosu olanlar konuşamıyor" sözleri bir grup üye tarafından sert bir şekilde gündeme getirilince ASO Başkanı, "Ben başkanımızı eleştirmedim. 'TOBB Başkanı defoludur' demedim" dedi. Kürsüde üyelerin tepkisine yanıt veren Özdebir, hafta başında gazetelerde yayımlanan sözlerine açıklık getirdi. "Anayasa Mahkemesi'nin seçme-seçilme hakkını sınırlayan düzenlemeyi kaldırması doğrudur" diyen Özdebir, "İnsanlar isterlerse aday olur, istemezlerse olmazlar. Anayasa Mahkemesi bunu iptal ettiği için herkesin bu hakkını kullanabileceğini söyledim" şeklinde konuştu.

YANLIŞ ANLAŞILDIM
Özdebir, sohbet toplantısında kendisine yöneltilen "Siz olsaydınız ne yapardınız?" sorusunu "Ben olsaydım seçime girmezdim" şeklinde yanıtladığını ifade etti. 'Defolu' sözünü Merkez Bankası ve piyasalarla ilgili bölümde söylediğini anlatan ASO Başkanı, şöyle konuştu: "Ben o sıkıntıları anlatınca bir gazeteci 'Sayın Başkan senden başka bunları söyleyen yok' dedi. Orada da hemen aklıma geldi. Aramızda yapmış olduğumuz toplantılarda 'Şartlar nedeniyle herkesin bir defosunun olduğu, bundan dolayı insanların ses çıkaramadığını' söylemişlerdi. Gazetecinin sorusu üzerine o aklıma geldi ve 'Defosu olanlar konuşamıyor herhalde' dedim. Ama onu alıp da başlığa koyunca sanki ben başkanımızın defosu olduğunu söylemişim gibi bir sonuç çıktı. Halbuki öyle demedim."

BİZ DE TOBB'UN BİR ORGANIYIZ
Konuşmalarında kötü bir taraf olmadığını, fikrini söylediğini kaydeden Özdebir, bundan sonra 2 dönemden fazla seçilmek isteyenlerin önünün açık olduğunu belirtti. ASO'nun TOBB'un bir organı olduğunu hatırlatan Özdebir, "İnsan parmağına kızıp bedenine hançer batırmaz. Böyle bir şeyimiz yok. TOBB bizim üst kuruluşumuz. Bugüne kadar söylediğim hiçbir şeyde, ne başkanın şahsına ne de TOBB'un şahsiyetine yönelik bir eleştiri yoktur" diye konuştu.

BAŞKAN HANGİ GAZETEYİ KASTETTİ?
ASO Başkanı Özdebir'in açıklamaları 7 gazete yer aldı. SABAH da bunlar arasındaydı. SABAH'ta haber "Defosu olanlar konuşamıyor" başlığı ve "ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun bir daha aday olmaması gerektiğini belirtti. Merkez Bankası'nı eleştiremeyenlerin ise 'defosu' olduğunu söyledi" alt başlığıyla yayımlandı. Haberin içinde hiçbir şekilde Özdebir'in ağzından "Rifat Hisarcıklıoğlu defoludur" ya da benzeri bir niteleme yer almadı. Başkanın hangi gazeteyi kastettiği merak ediliyor.

MERKEZ BANKASI'NA DA YÜKLENMİŞTİ
Açıklamalarında Hisarcıklıoğlu'nun bir daha aday olmaması gerektiğini belirten Özdebir, Merkez Bankası'nın yüksek faize devam etmesini eleştirmeyenlere de "İçimiz içimizi yiyor ama pek çok kesimden ses çıkmıyor" diye seslenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rifat Hisarcıklıoğlu defoludur’ demedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN