TOBB operasyonu gizli yaptı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve yüzlerce oda başkanının tekrar seçilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın Gümrük Bakanı Yazıcı'dan gizlendiği ortaya çıktı. Yazıcı "Davadan 5 ay önce haberim oldu" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere yüzlerce oda başkanının tekrar seçilmesinin önünü açan Anayasa Mahkemesi'nce görüşülen davanın, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan gizlendiği ortaya çıktı. Oda yönetimleri, "üst üste iki dönem seçilenlerin iki dönem ara verme" kriterinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açmış ve karar jet hızıyla alınarak başkanların önü açılmıştı.

TOBB GİZLİ TUTTU

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Davalar 2010'da açılmış ancak benim 5 ay önce haberim oldu" dedi. Davada hükümleri iptal edilen kanun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yetkisinde olmasına rağmen, İdari Mahkeme bu süreçte bakanlıktan savunma istememiş. Savunmanın TOBB tarafından yapılıp yapılmadığı Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı sonrası ortaya çıkacak. Ancak İdari Mahkeme'deki duruşmalarda TOBB'un davaya taraf olduğu ve tüm gelişmelerden haberdar edildiği öğrenildi. Kastamonu Ticaret Borsası, TOBB'dan aldığı yazıyla 2010'da mahkemeye dava açtı. Dolayısıyla TOBB, sürecin otomatik olarak tarafı olduğundan oda yönetimi de durumdan haberdardı. Ancak TOBB davayı yasanın sahibi olan bakanlık ve hükümetten gizledi.

BAKAN YAZICI: "KEŞKE BİZİMLE PAYLAŞSALARDI"

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2010'da başlayan süreçle ilgili, "Bu süreç bakanlığımdan önce başlamış. Eğer benim dönemimde olsa ve bana TOBB bilgi vermeseydi tepki koyardım. Ama yine de keşke paylaşılsaydı" diye konuştu. Yazıcı, davaların açılma sürecinin de seçim dönemine gelmediğini hatırlatırken, bu tarihlerde ortada dava açmak için herhangi bir menfaatin olmadığını dile getirdi.

İDARİ MAHKEME DE BAKANLIĞA BİLDİRMEDİ
İdari mahkeme de dava için bakanlıktan görüş almadı. Bakanlar Kurulu tarafından yürütülen yasanın iptalini Anayasa Mahkemesi'nden istemeye kadar gidecek yasa ile ilgili tebligat yapılmaması kafaları karıştırdı. Bakan Hayati Yazıcı da neden tebligat yapılmadığını anlamadıklarını ifade etti.

Ortaktan Başkan'a destek ziyareti
Ankaralı oda ve borsa başkanları TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na destek ziyaretinde bulundu. Ziyarete gelen isimler arasında, Hisarcıklıoğlu'yla Panorama ve Armada alışverişlerinde ortak olan Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, TOBB Başkan Yardımcısı ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de vardı. ATB'den yapılan açıklamaya göre il ve ilçelerin oda ve borsa başkanları, ortak toplantı sonrasında Rifat Hisarcıklıoğlu'nu makamında ziyaret ederek desteklerini bildirdi. Ziyarete Beypazarı, Çubuk, Haymana, Polatlı ve Şereflikoçhisar ilçelerinin oda ve borsa başkanları da katıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB operasyonu gizli yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN