Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ama destek de vermiyorum

"Hisarcıklıoğlu'na defolu demedim" sözüyle gündeme oturan Özdebir, dün kandırıldığını söyledi. Özdebir "Tanıtım için gittik, Hisarcıklıoğlu'nu destekliyor haberi yaptırıldı. Desteklemiyorum" dedi

Giriş Tarihi: 2.3.2013
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, son bir haftadır tüm mesaisini "TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na defolu demedim ama başkan kenera çekilsin" anlamına gelen sözlerini açıklamakla geçirdi. Tartışmaların son aşaması ise dün yaşandı. Özdebir, bu kez de "Hisarcıklıoğlu'na yeniden başkan adaylığı için destek verdiği" yönünde ulusal ajanslarda geçen haberleri tekzip etmekle uğraştı. Haber ajansarı AA ve İHA'nın geçtiği "Ankaralı oda ve borsa başkanlarından Rifat Hisarcıklıoğlu'na destek ziyareti" başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten ASO Başkanı, bir anlamda tuzak kurulduğunu ima etti. Özdebir, dün yaptığı açıklamada TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na 'defolu' demediğini yineledi ve "Ancak Hisarcıklıoğlu'nun kenara çekilmesiyle ilgili eski sözlerimin arkasındayım" dedi. TOBB'daki 'defolu' kavgası Özdebir'in geçen hafta, Ankaralı 13 gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısıyla başlamıştı.

DEFO YÜKSEK FAİZ İÇİNDİ
Özdebir, aynı toplantıda Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikasını da eleştirmişti. Bu eleştirisini dile getirirken, "Sayın Başkan da özel konuşmalarımızda sık sık söyler. Bazı dönemler olur, konuşması gereken insanlar konuşamaz. Bunlar niye konuşamaz, çünkü defoları vardır. Merkez Bankası'nın yüksek faizlerini de ASO olarak sadece biz eleştiriyoruz. Defosu olanlar bu konuda konuşamıyor" şeklinde bir benzetme kullanmıştı. Ancak "Defosu olan konuşamıyor" sözleri, haberin yayınlanmasından üç gün sonra ASO'da tekrar gündeme geldi ve bazı üyelerin Özdebir'e "TOBB Başkanı'na nasıl defolu dersin" şeklinde tepki göstermesi üzerine Özdebir, "Hisarcıklıoğlu'na defolu demedim" şeklinde açıklama yaptı. Tartışma Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz'un daveti üzerine dün tekrar gündeme geldi. Bu kez ASO Başkanı, Ankara'daki diğer oda başkanlarıyla Hisarcıklıoğlu'na "tam destek" veren ekip içinde gözüktü.

ÖZDEBİR'İ KİM SANSÜRLEDİ?
Rifat Hisarcıklıoğlu defolu değildir" yönünde sloganlaşan tartışmaların perde arkası, Ankara'daki ekonomi basınını da hareketlendirdi. Gazeteciler arasında Özdebir'in 21 Şubat Perşembe günü yaptığı toplantının ardından medya dünyasının en ilginç sansürlerinden birinin yaşandığı konuşuluyor. Haberciler TOBB yetkililerinin gazetelerin üst yönetimlerini arayarak Özdebir'in sözlerinin kırpılmasını istediğini iddia ediyor. Özdebir'in "Defosu olan konuşamıyor" sözlerinin, Sabah dışında hiçbir gazetede yer almaması ise diğer gazetelerde habere sansür uygulandığı yönündeki şüpheleri artırıyor.

Proje tanıtımı için gitmiştik
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dün ani bir açıklamayla destek haberlerinin doğruyu yansıtmadığını duyurdu. Özdebir şunları söyledi: "Bazı gazetelerde de yer alan, 'Ankaralı oda başkanları Hisarcıklıoğlu'nun adaylığını destekliyor' açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, yeni yapılan borsa binasını tanıtmak amacıyla tören düzenlendiğini söyleyerek davet etti. Toplantıda gündeme gelen, adaylığını bile açıklamayan sayın Hisarcıklıoğlu'nun aday olması görüşlerine katılmadığımı belirttim. TOBB'a yapılan nezaket ziyaretinde de başkanlığı iki dönemle sınırlayan kanunun kendi çabalarıyla çıkarıldığını Sayın Başkan'a hatırlatarak görüşlerimi tekrarladım. İlk günkü görüşlerimin arkasındayım."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ama destek de vermiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN