Alman'ı Japon'u mezun ediyor

Selim-Tuvana Büyükçınar Demir çifti, aralarında Almanya ve Japonya'nın da bulunduğu 26 ülkeye mezuniyet kıyafeti satıyor. Beyrut'ta mağaza açan ikilinin tasarladığı kıyafetler, özellikle Ortadoğu'da adeta peynir ekmek gibi satılıyor

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Mezuniyet balosu kıyafetlerine odaklanan A 46'nın sahipleri Selim-Tuvana Büyükçınar Demir çifti dünyaya açıldı. Aralarında Singapur, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, İtalya, İngiltere, Japonya, Almanya, İspanya, Mısır ve Panama gibi ülkelerin bulunduğu 26 noktaya abiye kıyafet ihraç ediyorlar. Türk dizilerinin etkisiyle Ortadoğu pazarında güçlenen şirket, Beyrut'ta mono-brand mağaza açtı. Araplar'dan özel sipariş aldıklarını söyleyen çift, elbiseleri otele teslim ediyor. Türkiye'de mezuniyet ekonomisinin büyüklüğü yaklaşık 1.4 milyara ulaştı. Rakam, bu alana yatırım yapanların cirolarına da yansıyor. Mezuniyet balolarında öğrencilerin giydiği kıyafetlerin fiyatı kimi zaman 7 bin 500 lirayı buluyor. Hatta özel tasarım nedeniyle fiyat daha da artıyor. A 46, Tuvanam imzalı kıyafetlerle sadece mezuniyet dönemlerinde 2 milyon TL ciro yapıyor.
Mezuniyet kostümü tasarlayan ilk isimsiniz. Bu eksiği nasıl fark ettiniz?
Mezuniyet kıyafeti satan ve diken yerler kısıtlı olduğu için, ben de bunun sıkıntısını çekmiştim. Bu nedenle bu işe girdim. Bundan 7 yıl öncesinde Mango ve Zara'da mezuniyet koleksiyonu yoktu. Artık hepsinde var. Sadece Topağacı'nda bir butik vardı. Şimdi bu sayı 20'ye yaklaştı. Amerika'dan bavullarla kostüm getirilip satılıyordu. Son 3 yıldır bu konuda ciddi ekonomi oluştu ve her geçen gün büyüyor. İlk yaptığımız ürün, balon etek ve bustiyerdi. Çocuklar çok sevdi. Her yıl bıkmadan usanmadan diktik ve çok ekmeğini yedik. Yıllar önce balon etek ve bustiyer gibi çocuksu bir tasarımdan, şu anda modayla tasarımla ilerleyen bir çizgiye geldik. Talep çok fazla. A 46 mezuniyetlerin vazgeçilmezi oldu.

DİYAR BAKIR'DAN MÜŞTERİMİZ VAR

Bu kostümleri sadece İstanbul, Ankara ve İzmir için mi dikiyorsunuz?
Türk tasarımcısının başarısı dünyaya yayıldı. Günlük alışveriş için bile Diyarbakır'dan gelen çok iyi müşterilerimiz var. Doğu'da İstanbul'dan alışveriş yapmak ayrı bir statü gibi düşünülüyor. Özellikle Gaziantep inanılmaz... Orada düğünler, kınalar yaptık. Kars'a çekim yapmaya gittik. Dönüşte havaalanında etrafımı gençler sardı. "Hülya Avşar da Karslı buralara gelmez ama siz modanızla buralara geldiniz" dediler. Antepli müşterim bana hediyeler yolluyor. Adana'dan biber, patlıcan geliyor. Trabzon'da müşterim var, oraya da ciddi sayıda kostüm gönderiyorum.
İhracata ne zaman başladınız?
2005'te ihracat serüvenine başladık. Gün geçtikçe büyüyoruz. Yılda 2 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Tasarımlarımızı atölyelerde üretiyor, sonra ihraç ediyoruz. Türk dizilerinin etkisiyle Ortadoğu'da tasarımlarımız büyük ilgi görüyor.

Muhafazakâr müşterimiz de var
Muhafazakâr kesimden müşteriniz var mı?
Olmaz mı, tabii ki var. Şu anda iki gelinlik dikiyorum. Kapalı gelinlik de yapıyorum. Ne dediklerini, ne istediklerini çok iyi anlıyorum. Bunun için baş kapama şekillerini bilmemiz gerekiyor. Tek farkı tamamıyla transparan duygusundan uzak, başın güzel bir tasarımla kapandığı bir gelinlik. Onun dışında her şey birebir aynı. Altı kabarık, çok güzel tasarımlar yapıyoruz. Hatta bugüne kadar kına kostümü bile çok yaptım.

Organizasyonda geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz
Tuvanam tasarımları yurtdışında başka nerelerde satılıyor? Londra'da Harrods'da iki sezon bulunduk. Son dönemde Avrupa'daki krizden dolayı Harrods parasını ödeyip almaktan vazgeçti ve konsinye mal istedi. Onu bir sefer yaptık sonra tercih etmedik. Konsinye mal için ihracat yapıyorsun, sonra da kendi ihraç ettiğin malı geri alıyorsun. Bu çok saçma. Onun dışında ürünlerimiz mağazalar, butikler ve aralarında Harvey Nichols, Bon Marche'nin bulunduğu department storelar'da satılıyor. Tuvanam markası ise Ortadoğu'da Harvey Nichols ve Bloomingdales'da tüketiciyle buluşuyor.
Selim Bey kostüm tasarlıyor, siz de organizasyonlara imza atıyorsunuz. Neler yapıyorsunuz?
Organizasyonda bizim kadar geniş yelpazede hizmet veren başka şirket yok. Araba lansmanı, düğün, film galası, otel açılışı gibi işler yapıyoruz.

Düğünlerde Araplar önde
Bu yaz yabancı düğünleri nasıl olacak?
Bence düğün piyasası hareketli olacak. Yine Araplar yoğunlukta. Yerli düğünler de oldukça fazla... Yer bulmak çok zor. Biz Beyrut, Abu Dhabi ve Suudi Arabistan'da A 46 olarak ortaklık imzaladık. Bu günlerde Suudi Arabistan'daki ilk işimizi yapacağız. Abu Dhabi ve Riyad'da 2013'ten itibaren organizasyonlar gerçekleştireceğiz. İlki bir araba firmasının tanıtımı olacak. Onun dışında 2-3 tane daha proje teklifi verdik. Onaylanma sürecinde, bekliyoruz.

Azeriler özel sipariş istiyor
Ortadoğu'da güçlü olduklarını söyleyen Büyükçınar, Beyrut'taki mağazaları nedeniyle birçoğunun markaya aşina olduğunu belirtti. Büyükçınar, Azeriler'in de daha çok özel sipariş tercih ettğini anlattı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman'ı Japon'u mezun ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN