Ülkücüydüm Kürdüm süreci destekliyorum

Giriş Tarihi: 3.3.2013

Barış sürecini sabote etmeye çalışanlara Ekonomi Bakanı Çağlayan ve iş dünyasından tepki geldi. Çağlayan, "Kürdüm, ülkücüydüm ve süreci destekliyorum" dedi. İşadamları da Başbakan Erdoğan'a destek vererek "Barış refahı artıracak. Kimse bunun önüne geçemez" mesajı verdi

Barış süreci ve sabotaj tartışmaları sürerken, Türk ekonomisinin kaptan köşküne kadar çıkmış bir isimden konunun sosyo-ekonomik boyutunu da içeren önemli bir mesaj geldi. Cidde'de bulunan , "Muş'ta büyümüş, gençliğinde ülkü ocaklarında yetişmiş, Kürt kökenli bir TC vatandaşıyım. Şunu söylüyorum: Türkiye'den başka gidecek yerimiz yok. Burada hep beraber barış içinde yaşamalıyız. Kimse gelinen süreci sabote etmesin" dedi. Bu süreci sıkıntıya sokacak her türlü durum ve davranıştan kaçınılması gerektiğini söyleyen Çağlayan, "Siyasi partiler kendi düşüncelerini ifade edebilirler. Ama her TC vatandaşı ve iş dünyası barış sürecine destek oluyor. Bu sorundan artık kurtulmak istiyor. Gerçek milliyetçilik akan kanı durdurmaktan geçer. Siyasi amaçlarla bu süreç baltalanmasın" diye konuştu. Bu sürecin popülist politikalara kurban edilemeyeceğini söyleyen Çağlayan, "İnşallah bu girişimler süreci bozmak isteyenlerin elinde patlayacak" dedi.

EKONOMİYİ UÇURUR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cesaretle konunun üzerine gittiğini anlatan Çağlayan, şöyle konuştu: "Barış süreci çok ciddi kazanımlar getirecek. Türkiye'nin büyümesini, gelişmesini istemeyenler bu işten hoşlanmıyor. Çomak sokmaya devam edecekler ama bu işi Sayın Başbakanımın iradesi çözecek." Barışın Türkiye ekonomisini uçuracağını söyleyen Çağlayan, "Türkiye rahat bir nefes alacak, yoluna hızla devam edecektir" şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ
Farklı kültür, din ve etnik kökenden gelen birçok insanın Türkiye'de bir arada yaşadığına işaret eden Çağlayan, "Çanakkale Şehitliği'ne gidin bakın. Türk, Çerkez, Arap, Alevi, Kürt hepsi beraber yatıyor" dedi. Yıllarca Kürt olduğunu söyleyemediğini anlatan Çağlayan, "Bunları söylemek yasaktı. Tarihi fırsat yakaladık" diye konuştu.

KAFATASI MİLLİYETÇİSİ OLMADIM
Gençliğinde ülkü ocaklarında bulunduğunu anlatan Çağlayan, "Hiçbir zaman kafatası milliyetçiliği yapmadım. Türkiye milliyetçisiyim" dedi. Çağlayan, şöyle konuştu: "Kürdüm ama TC vatandaşı olmaktan her zaman mutluluk duydum. Ben milliyetçilikten ekono
mik şartların yükseldiği, etnik yapıların birlik içinde yaşadığı, ülkenin dışarıya bağımlılığının azaldığı bir Türkiye'yi anlıyorum" dedi.

BİR HAYALİM VAR
Türkiye -Suudi Arabistan Riyad İş Forumu için Cidde'de bulunan Çağlayan yerli otomobil konusunda da şunları söyledi: "Benim Big Dream'im-Büyük Hayalim şu; 2023 yılında yerli makam araçları, havada Türk uçakları ve helikopterleri... Böyle bir 100'üncü yıl kutlaması hayal ediyorum." Yerli otomotivde beklentilerinin ikiye çıktığını söyleyen Çağlayan, "Hem binek hem de ticari yerli otomotiv hedefliyoruz. Yerli otomotivde sonuca hiç bu kadar yakın olmamıştık. Devlet yerli otomobil üretimine altın hisse ile katılacak. Kamu araçları yerli otomobilden olacak. Kore'de de böyle" dedi.

İŞ DÜNYASINDAN TAM DESTEK
Barış sürecine iş dünyasından tam destek geldi. Sürecin sabote edilmemesini isteyen işadamları, "Okyanusta geçip nehirde boğulmayalım. Kimse artık barışın önüne geçemez" diyor.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ - TİM BAŞKANI: BARIŞ REFAHI ARTIRIR
Üç yıldır bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bölgeye işadamlarını götürdük. Orada yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Barış Türkiye'nin refahını artırır. Ülkenin yapısını bozamadan Kürtler ile Türkler'in birlikte yaşadığı ortamı hayal ediyoruz. Terör ülkeye hem manevi hem maddi açıdan zarar veriyor. Bugüne kadar teröre para harcamasaydık 2023 hedeflerine şimdi ulaşmış olurduk.

ERKAN GÜRAL - TÜGİK BAŞKANI: DURDURMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ
Barış sürecini durdurmak isteyenler çıkar. Ama kimse artık bu sürecin önüne geçemez. Bunu durdurmaya kimsenin gücü yetmez. Kafalarda bu iş bitti artık. Biz TÜGİK olarak Anadolu ve Batı'da bulunan dernek üyelerimizle Van, Diyarbakır ve Bitlis'dekileri sektör ve meslek olarak eşleştiriyoruz.

SEDAT ALOĞLU- TÜSİAD ÜYESİ: BAŞBAKAN'IN İRADESİ ÇOK CESUR
Sabotaj niyetiyle bir şey yapılıyorsa da buna gerek karar verenlerin gerekse kamuoyunun kanmaması lazım. Okyanusları aşıp nehirlerde boğulmamalıyız. 'Kürt yoktur' sözlerinden TRT'de Kürtçe yayına geçtik. Çok büyük aşamalar kaydettik. Bunu artık sonuca bağlamalıyız. Başbakan'ın gösterdiği iradeyi çok cesur buluyorum.

ABDÜLKADİR KONUKOĞLU- SANKO HOLDİNG YKB: KİMSE BU İŞİ SABOTE EDEMEZ
Kimsenin bu işi sabote etmemesi lazım. İki taraf da çok kararlı. Hepimiz kardeşiz, aramızda bir şey yok aynı sınırlar içinde yaşıyoruz. Kız almış kız vermişiz. Ayrımcılık yapanlar bana göre dış mihraklar. Burada herkesin sağduyulu olması lazım.

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU- ORKA YKB: 30 YILDA ENERJİMİZİ HARCADIK
Bu girişim ülkenin mevcut enerjisini çok daha iyi kullanmasını sağlayacak. Son 30 yılda tüm enerjimizi birbirimizi yıpratmakla tükettik. Teröre ayrılan kaynak artık 2023 hedeflerine başarılı bir şekilde hazırlanmak için değerlendirilmelidir. Süreci destekliyoruz.

MEHMET NANE - TEKNOSA GENEL MÜDÜRÜ: YATIRIMLAR VE İSTİHDAM ARTAR
Türkiye için pozitif bir gelişme. Sürecin ilerlemesiyle birlikte askeriyeye yapılan harcamalar o bölgeye yatırım olarak gidecektir. Bu da ticarete yansıyacaktır. Yatırımın artması demek istihdam demektir, istihdamın artması da harcama demektir.

VAHAP KÜÇÜK- LC WAİKİKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI: BİTERSE BÖLGE KALKINIR
Barış sürecini destekliyoruz. Doğu ve Güneydoğu'da 30 yıldan beri görünmeyen bir savaş var. Bu savaşın bitmesi o bölgenin kalkınmasını sağlayacaktır. Bu sürece engel olmak isteyenler elbette var. Ancak aklı selim herkes sürece destek vermelidir.

İBRAHİM ÇEÇEN - IC HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI: MİLLET SAĞDUYULU OLSUN
Başarı sağlanırsa Türkiye içinde bulunduğu bölgede güçlenecek. Mutlaka barışa ulaşılmasını istiyoruz. Türkiye ekonomisi bundan kazançlı çıkacaktır. İçte ve dışta bu sürecin pozitif ilerlemesini istemeyen bazı güçler var. Bunlar Türkiye'nin güçlenmesini istemiyor. Herkes sağduyulu olsun.

ALİ AĞAOĞLU- AĞAOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI: BAŞBAKAN'I SÜREÇTE DESTEKLİYORUZ
Bu kavganın durması lazım. Türkiye, ekonomik enerjisini bu savaşa harcıyor. Manevi olarak da yıpranıyor. Bu elbette zor bir süreç. Ancak Türkiye'nin bunun üstesinden geleceğini düşünüyorum. Bulanık suda balık avlamak isteyenler olabilir. Bunlar Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen kişilerdir. Hem Türk hem de Kürt halkının menfaati barış sürecindedir. Başbakanımızı destekliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkücüydüm Kürdüm süreci destekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN