Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye transatlantik sözü

ABD-AB arasında görüşmeleri başlayacak transatlantik serbest ticaret anlaşmasından Türkiye de eşit haklarla yararlanacak

Giriş Tarihi: 4.3.2013
ABD ile AB arasında haziran ayında başlayacak olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması görüşmeleri öncesinde Türkiye'ye söz verildi: "ABD'nin AB ile yapacağı anlaşmadan Türkiye de eşit haklarda yararlanacak." AB ile Gümrük Birliği anlaşması bulunan Türkiye'nin en büyük ticari partneri ABD ile ticaretinin kesilmemesi için yürüttüğü diplomatik girişimler olumlu sonuçlandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin de bu ortaklıkta yer alması, iki ülke arasındaki ilişkilerin zenginleşmesi ve üçüncü dünya ülkelerine birlikte açılma sözü verdi. TransAtlantik Ekonomik İşbirliği'nin Türkiyesiz olmayacağını belirten Kerry, "Türkiye'nin bu yapıda güçlü bir konumunun olması gerek" dedi.

MALİYET AZALACAK

İki kıta arasındaki anlaşmanın çerçevesi, Türkiye-ABD arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) kapsamına ışık tutacak.
Tarım sektörü müzakere sürecinde anahtar konumunda olacak.
Tarife ve kotalar gibi mal ticareti önündeki geleneksel kısıtlamaların yanı sıra tarife dışı ticaret engellerin azaltılması ve ortadan kaldırılması hedefleniyor. Teknik engeller sektörlere yaklaşık yüzde 10-20 oranında maliyetine karşılık geliyor.
Anlaşmanın 2027 yılı itibariyle AB GSYİH'sına yüzde 0.5, ABD'ninkine de yüzde 0.4 katkı yapması bekleniyor.
Avrupa komisyonu verilerine göre imzalanan ticaret anlaşmasının, ABD ve AB arasındaki yıllık ticaretin 3.8 trilyon euroya ulaştığı ve 15 milyonluk istihdam yarattığı mevcut durumda dünya gelirine de 325 milyar euro katkıda bulunacak. Bu tablo küresel ekonominin iyileşmesine katkı sağlayacak.

HEDEF 50 MİLYAR $
Türkiye ile ABD arasında ikili ticaret hacminin 20 milyar dolarda sabitlenmesinden rahatsız olan Türkiye, bunu ABD Dışişleri Bakanı Kerry'e de iletti. İkili ticarette gümrük verilerinin karşılıklı olarak kaldırılması durumunda ABD'nin AB'ye ihracatının 50 milyar dolar, AB'nin ihracatı da 70 milyar dolar artabilecek.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye transatlantik sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN