4 Petkim'e daha ihtiyac var

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Petkim'i özelleştirmeden alan ve 2018'e kadar 17 milyar dolarlık yatırımı bitirmeyi planlayan Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, sektörde başka yatırımcıların da olmasını istediklerini söylüyor

Socar Türkiye başkanı Kenan Yavuz, dün akşam A Haber'de Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programına katıldı. Konuşmasında 'Petkim'i satan ve satın alan' ender iki şapkaya sahip olduğunu belirten Yavuz, Petkim özelleştirmesinin Türkiye'nin en başarılı özelleştirme hikayelerinden biri olduğunu savundu. Yavuz, 'Çünkü Petkim özelleştirildikten sonra 9 milyar dolara yakın Türkiye'nin en önemli ve en büyük yatırım projelerinin startı verildi..

Socar olarak 17 milyar dolarlık dev yatırım projelerinin içine girdiniz. Ne aşamadasınız?
Türkiye 1923'ten 2003'e kadar 80 yıllık tarihinde Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım miktarı 15 milyar dolar. 80 yıllık toplam bu. Böyle bir rakamı bir tarafa koyun, bir tarafa da sadece Azerbaycan'ın Socar eli ile Türkiye'ye 2008-2018 döneminde yapacağı yatırımların toplamının 17 milyar dolar olması. Petkim'in rafineri, liman ve enerji yatırımları var. TANAP yani doğalgaz boru hattı projeleri devam ediyor. Türkiye'nin 4 tane daha Petkim'e ihtiyacı var. İnşallah başkaları da yeni yatırımlar yapar.

İTHALATIN % 95'İ SIFIR GÜMRÜKLE
Sektöre başkaları da gelsin diyorsunuz yani...
Ben bunu Petkim'de hep yaşadım. Tek olmak olağan üstü kötü bir şey, çünkü Türkiye tam rekabet piyasasına sahip olan bir ülke ve ithalatın yüzde 95'i sıfır gümrükle gerçekleşiyor. Dolayısıyla siz tekil bir üretici olduğunuzda her karşı karşıya olduğunuz bir mağduriyette yalnızsınız.

Ramsey'in patronu Remzi Gür ile anlaşmışsınız. Fikir nasıl doğdu?
Nihai tüketicide Ramsey başarılı bir örnek. Biz de pazarlama operasyonlarda ortak olmayı istedik.

MAAŞIMI GÖRÜNCE ŞOK GEÇİRDİM!
Koç'tan Petkim'e geçince nasıl bir şirketin içinde buldunuz kendinizi?
Koç'tayken üst düzey iyi geliri olan bir yöneticiydim. Petkim çok gurur verici bir görev manevi açıdan. Ama maaşımı gördüğümde şok geçirmiştim. Çünkü Petkim'de o tarihte 5 bin kişi çalışıyordu ve Genel Müdürü'nün maaşı 990'ıncı sıradaydı.

Ama kabul ettiniz...
Kabul ettim yani artık başka çareniz yok ki. Bu kanundan gelen bir şey.

4 KATI İYİLEŞME OLDU
Petkim'de çalışan sayısı 5 binden 2 bin 500'e inmiş. İşten çıkarmak zor olmadı mı?
2003 öncesinde KİT yönetimi felsefesi çok yanlıştı, sapkın bir felsefeydi. Devlet şirketleri bir istihdam deposu olarak görülüyor, verimsizlikleri halka yansıtılıyordu. O nedenle de biz de kişi başı üretim miktarını 200 tondan 800 tona çıkarmamıza rağmen ancak ayakta durabiliyoruz. Çünkü 2 bin 500 kişiyle yönetilmesi gereken bir yerde 5 bin kişi var. Dolayısıyla insanlar gereksiz oldukları için bol bol rapor alıp gelmeyebiliyorlar. Bir yılda 37 bin iş günü olan rapor gün alma sayısı kendiliğinden 13 bin iş gününe düştü. 4 katı iyileşme oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 Petkim'e daha ihtiyac var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN