Sukuk 'Ağa'sı

Sukuk için özel sektörden ilk adımı Ağa lakaplı işadamı Ali Ağaoğlu attı. Ağaoğlu, 2 milyar dolarlık sukukla Körfez'den düşük maliyetli finansman bulacak

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Türkiye'de ilk kez bir inşaat firması sukuk ihraç etmeye hazırlanıyor. Hazine Müsteşarlığı'ndan sonra özel sektörün ilk sukuk ihracını gerçekleştirecek olan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2 milyar dolarlık İslami finans için düğmeye bastı. Sukuk ve murabaha ile ilgili birkaç aydır çalışma yaptıklarını söyleyen Ağaoğlu, "Türkiye'de bir ilke imza atarak gayrimenkulde sukuk ihracını gerçekleştireceğiz" dedi. Ağaoğlu, sukuk ihracıyla piyasa şartlarından daha ucuza borçlanarak, projelerine ucuz maliyetli finansman sağlayacak. İhraçlardan gelecek kaynak İstanbul Finans Merkezi gibi projelerde kullanılacak. Dünyada birçok ülkenin Körfez sermayesini çekmek için kullandığı finansman aracı olan sukuk (kira sertifikası) piyasasına geçen yıl Türk Hazinesi de girdi. Eylül ayındaki 1.5 milyar dolarlık sukuka 8 kat talep geldi. İhracın getirisi ise yüzde 2.8 oldu. Aynı dönemde Hazine çıktığı eurobond ihalesinde yüzde 5.75'le yani sukukun iki katı maliyetle borçlandı. Hazine'den sonra ilk özel sektör sukuk ihracını gerçekleştireceklerini söyleyen Ağaoğlu, "Nisanda 250 milyon dolarlık ilk dilimi sunacağız. Bu projede Aktif Bank ile çalışacağız" dedi.

KÖRFEZ'DE TÜRKİYE AŞKI
Ağaoğlu, "İstanbul'un İslami finans dünyasında önemi artıyor. Batı'nın peşinden koştuğu Körfez sermayesi Türkiye'yi izliyor" diye konuştu. Uluslararası Vergi ve Yatırım Merkezi'nin (ITIC) yaptığı çalışma da Ağaoğlu'nun sözlerini ispatlıyor. Washington merkezli ITIC'e göre Türkiye, bölgedeki 8 ülke arasında vergi maliyeti olmadan sınırlar ötesi para transferinde İslami sermayeye en yakın ülke seçildi.

TÜRKİYE'DE PİYASA UYGUN
ITIC'ın yaptığı çalışmada murabaha, sukuk, salaam ve istisna adı verilen 4 enstrüman incelendi. Türkiye'de sadece murabaha ve sukuk kullanılırken, diğer iki enstrüman için de piyasanın uygun olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sukuk 'Ağa'sı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN