Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi büyümesi fazla değil

BDDK Başkanı Öztekin, ekonomi yönetiminin kredi genişlemesinde tedirginliğine karşı "Büyüme ortalamanın üzerinde olsa da, çok fazla olduğunu düşünmüyorum" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası'nın banka kredilerinde yüksek büyüme olduğu yönündeki tedirginliğine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin'den "Kredilerde büyüme her ne kadar ortalamanın üzerinde olsa da, çok fazla olduğunu düşünmüyorum" açıklaması geldi. "Bireysel ve kurumsalı ayırarak değerlendirmek lazım" diyen Mukim Öztekin, Bankalar Birliği'nce düzenlenen Arap-Türk Bankacılık Forumu'nda soruları cevapladı. Öztekin, kredi genişlemesine ilişkin olarak Merkez Bankası ve BDDK'nın görevinin 'izlemek ve gerekeni yapmak' olduğunu belirterek, "Merkez Bankası, sorun olduğu zaman tedbir alıyor. Kredilerle ilgili hep beraber oturup konuşabiliriz. Ama bunun gerekeceğini düşünmüyorum, inşallah gerekmeyecek" diye konuştu.

KATILIM %10'U YAKALAR
Öztekin, katılım bankalarının tüm sektörün toplam aktifleri içerisindeki payının 2001'den bu yana arttığı söyledi. BDDK Başkanı Mukim Öztekin, şöyle konuştu: "O dönemde bu oran yüzde 1.4 düzeyindeyken, 2012 sonunda yüzde 5.1'e çıktı. Bu oranın orta ve uzun vadede yüzde 10 düzeyini yakalamasını bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi büyümesi fazla değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN