Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı'dan 2 dev projeye destek

Giriş Tarihi: 7.3.2013

Sabancı Üniversitesi, "Geleceğin Yükselen Teknolojisi" olarak belirlenen "İnsan Beyni" ve "Grafen" projelerinin Türkiye'deki yürütücüsü seçildi. Çalışmalara 1'er milyar euroluk destek verilecek

Avrupa Komisyonu, bilim tarihinde çığır açabilecek fikirlerin hayata geçirilmesi amacıyla iki önemli projeyi destekleme kararı aldı. Bunlardan ilki insan beyninin şifrelerinin çözülerek elde edilecek bilgilerin bilişim alanında kullanılacağı "İnsan Beyni Projesi", diğeri ise 2010 Nobel Fizik Ödüllü ve gelecekte birçok alanda kullanılacak olan "Grafen". Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) 7. Çerçeve Programı ICT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) alanı kapsamında her iki projeyi de "Geleceğin Yükselen Teknolojisi-FET Flagship" projeleri olarak seçti. 10 yıl boyunca desteklenecek çalışmalara 1'er milyar euroluk destek verilecek.

ÜNİVERSİTE ÖNCÜ OLDU
Sabancı Üniversitesi, Türkiye'den bu iki projeyi yürütecek tek üniversite seçildi. İnsan Beyni Projesi'nin Türkiye yürütücüsü Dr. Volkan Özgüz ve Prof. Yaşar Gürbüz önderliğindeki teknik ekip, nörobenzetimli bilgi işlem mimarileri ve düşük enerjilerle çalışan bilgi işlem tüm devreleri geliştirecek. 2013'te başlayacak olan Grafen Projesi ise, ilk 30 ay için 54 milyon euro bütçeyle 17 Avrupa ülkesinden 126 akademik ve endüstriyel araştırma grubunu bir araya getirecek. Doç. Dr. Selmiye Alkan Gürsel'in yürütücü ve Dr. Burcu Saner Okan'ın araştırmacı olduğu ekip, grafenin yakıt pillerindeki kullanımları konusunda yapacağı araştırmalarıyla projeye katkı sağlayacak.

50 MİLYONLUK LABORATUVAR
Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Devlet Planlama Teşkilatı ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle 50 milyon TL'lik yatırımla kuruldu. Nano-tıp, gıda ve ziraat gibi alanlarda çalışmaların yürütüldüğü laboratuvara Sabancı Üniversitesi mensuplarının yanı sıra lise öğrencileri de girebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı'dan 2 dev projeye destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN