Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide artık kadının da adı var

KOSGEB'in küçük girişimcilere verdiği hibe ve faizsiz kredilerle kadınların ekonomideki etkinliği arttı. Anadolu'da 3 binin üzerinde ev kadını kendi işinin patronu oldu

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Girişimcilere verilen 30 bin liralık hibe desteğinden yararlanarak kendi işini kuran kadın girişimciler markalaşmaya başladı. Herbiri "patroniçe olan" girişimcilerin ilginç başarı hikâyeleri var.

KOSGEB'DEN TAM DESTEK

Bunlardan biri de Ayla Taşezen. Başarı için iyi bir fikir ve ürünün yeterli olmadığını belirten Taşezen, KOSGEB desteğiyle tekstil atölyesi kurdu. Taşezen,"Her yeni girişimcinin temel ihtiyaçlarından olan maddi destek ve uygun işyeri bulmak gibi sorunlar KOSGEB'le aşılır hale geldi" dedi. 51 yaşındaki ev hanımı Ayşe Seyrek Akcan da KOSGEB'den aldığı destekle Elazığ'da doğal sabun üretti. Akcan, doğal sabunları düşük kâr marjıyla satarak, sadece ticari başarıyı değil insan sağlığına katkıda bulunmayı da hedefliyor.

GENÇ YAŞLI DEMİYOR

Hibe ve faizsiz kredi destekleri genç yaşlı demeden herkesi iş sahibi yapıyor. Evde yapıp sattığı peynir ve yoğurtların çok beğenildiğini söyleyen Sultan Daniş, aldığı destekle 68 yaşında süt işleme tesisinin patronu oldu. Daniş amacının gençleri istihdam etmek olduğunu belirtti. Salıcı Tekstil şirketini kuran 25 yaşındaki Ece Salıcı Arıak ise, "Girişimcilik desteği sayesinde işimi kurdum. Şimdi KOSGEB'in sunduğu diğer desteklerden faydalanarak işimi büyütmek istiyorum. Aynı zamanda bölgemde istihdam da sağlıyorum" dedi.

KADIN YÖNETİCİDE 15'İNCİ SIRADAYIZ
Bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık firması Grant Thornton'un, her yıl Dünya Kadınlar Günü öncesinde hazırladığı 'Kadın Yöneticiler' araştırması sonuçlandı. Buna göre gelişmiş ekonomiler, kadın yönetici istatistiklerinde gelişmekte olan ekonomilere kıyasla daha geride. 44 ülkenin bulunduğu listede Amerika, İngiltere, İsviçre, Japonya, Hollanda son sıralarda. Türkiye, yüzde 30'luk kadın yönetici oranı ile 44 ülke arasında 15'inci durumda. Ülkelerin kadın yönetici istatistikleriyle büyüme hızları arasında paralellik var.

DTSO'NUN İLK KADIN BAŞKANI OLMAK İSTİYOR
Kadınlar "şiddet kurbanı" figürü olmaktan çıkarak yaşamın her alanında başarılarıyla kendilerinden söz ettiriyor. Kuruluşundan bugüne kadar tek bir kadın meclis üyesinin bile görev almadığı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda (DTSO) Eczacı Filiz Bedirhanoğlu, grubu ile yönetime talip olduğunu açıkladı. Bedirhanoğlu DTSO'nun ilk kadın başkanı olmak için erkek rakipleriyle kıyasıya yarışacak.

TEK KANATLA UÇULMAZ
Kadınların cesaretlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "Yarısını kadınların oluşturmadığı bir ekonomi, tek kanatla uçamaz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide artık kadının da adı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN