Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronlar barış için sahaya iniyor

Barış sürecine iş dünyasından ilk destek çarşamba Diyarbakır'a gidecek olan 10 bin üyeli TÜGİK'ten geldi. Başkan Güral, "Siyasiler büyük cesaretle süreci başlattı. Biz oturursak büyük haksızlık yaparız" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Türkiye'de ilk defa bir sivil toplum kuruluşu Güneydoğu bölgesine özel 'Barış Sonrası 5 yıllık Ekonomik Kalkınma Programı' hazırlıyor. 81 ilde 10 bin üyesi bulunan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) ve Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) tarafından hazırlanan programa dünyanın 17 ayrı ülkesinden de katkı sağlandı. Dünyaca ünlü ekonomistlerin ve CEO'ların danışmanlık ettiği kalkınma planının içinde bölgeyi uçuracak 21 ayrı proje yer alıyor. Bu kapsamda, doğu ve batıdaki işyerlerini buluşturacak 'kardeş fabrikalar' projesi, girişimcilik programları, TÜGİK üyeleriyle özel ticaret networku ve mesleki eğitim gibi çok sayıda proje hızla hayata geçirilecek. Ayrıca 17 ülkeden katılımcının beklendiği ve bölgenin ekonomik geleceğinin tartışılacağı uluslararası bir sempozyum da gerçekleştirilecek.

ÇARŞAMBA DİYARBAKIR'DALAR
TÜGİK'ten 50 kişilik bir heyet çarşamba günü Diyarbakır'a giderek projenin startını verecek. Barışa olan inançlarının tam olduğunu belirten TÜGİK Başkanı Erkan Güral, "Biz taşın altına elimizi koyma kararı aldık. Araştırmalarımıza göre bölgede barış sonrası ekonomik büyüme Türkiye ortalamasının 5 katı olacak" dedi.

Genç işadamları barış için el ele verdi
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Erkan Güral ve Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Hakan Akbal, barış sürecine destek vermek amacıyla işbirliği anlaşması yaptı. Hedefte yeni süreçle birlikte Güneydoğu ekonomisini kalkındırmak var.

BİZ DE RİSK ALIRIZ
Başta
siyasiler olmak üzere birçok kesimin risk alarak bu süreci başlattığına vurgu yapan Güral, sözlerine şöyle devam etti: "Siyasiler tarihi riskler alarak ve büyük cesaret örneği sergileyerek bu süreci başlattı. İş dünyası ve STK'lar olarak biz de risk almalıyız. Yerimizde oturursak Türkiye'ye haksızlık yaparız. TÜGİK'e üye 10 bine yakın işadamı da bu süreçte elinden geleni yapacak."

BAŞROL GÜNGİAD'IN
TÜGİK'e
bağlı olan Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) projede başrolü üstlendi. Bölgenin en faal iş dünyası örgütü konumunda bulunan dernek barışa destek sürecinde uygulayıcı rol üstlenecek. Diyarbakır'da yaptıkları bir araştırmada her yıl 40 bin gencin 18 yaşına girdiğini söyleyen derneğin başkanı Hakan Akbal, "Bu gençlere iş bulmak, onları geleceğe hazırlamak zorundayız. Bu nedenle kurum olarak üzerinde çalıştığımız kalkınma planını önemsiyoruz " dedi.

ERDOĞAN MANDELA OLUR
Bölgede
artık herkesin huzur istediğine vurgu yapan Akbal, sorunun çözülmesi halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da dünyada ses getiren bir başarıya imza atacağını belirtti. Bu sayede Erdoğa'ın Mandela gibi tarihe geçeceğini anlatan Akbal, bu süreçte katkı sağlayan herkesin de başarıda pay sahibi olacağını da sözlerine ekledi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DİYARBAKIR BEREKETİ
Çözüm
sürecinin başlamasıyla birlikte çok sayıda firma, Diyarbakır'a yatırım yapmak için girişimlerde bulundu. Son 2 ayda aralarında yabancı firmaların da bulunduğu 52 şirket, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) fabrika kurmak için resmi başvuru yaptı. Bunun yanı sıra Sheraton, Intercontinental, Nova İbis, Rixos ve Divan oteller zincirlerinin de Diyarbakır'a yatırım için çalışma yürüttüğü bildirildi. Diyarbakır Organize Sanayi ve İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, çözüm sürecinin tüm bölge halkını çok mutlu kıldığını ifade ederek, "Süreç çok büyük moral getirdi" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronlar barış için sahaya iniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN