Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Namlu ısındı silahta hedefler büyüdü

Her yıl çift haneli büyüyen savunma sanayi çıtayı yükseltti. Sektörün yeni hedefi dünyanın ilk 100 firması arasına yedi Türk firması sokmak ve 2014'te 400 ihracatçı firma sayısına ulaşmak

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Savunma sanayisi hızlı gelişimi ile hedef büyüttü. 2012'ye göre ihracatını her yıl yüzde 25'lerde artıran sektörün yeni dünyanın ilk 100 firması arasına yedi Türk firması sokmak. Firma sayısını 2011'de 60, geçtiğimiz yıl 165 ve bu yıl sonu da 250'ye çıkarmayı planladıklarını söyleyen Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş, "Dünyanın ilk 100 firması arasında şu anda iki Türk firması var. Biz bu gelişim hızı ile 2023'te kesinlikle altı yada yedi firmayı bu listeye sokarız" dedi.

FİRMA SAYISI 400'E ÇIKAR

Altyapı, teknoloji, konvansiyonel üretim ve inovasyonun sektöre girmek için şart olduğunu da söyleyen Aliş, "Türkiye'de bu alanda çalışan ama ihracat yapmayan ya da tamamen başka sektörlere çalışan firmalar var. Altyapısı savunma sanayisine ve ihracatına uygun olan firmalar çok. Bunlar sektöre girecek. Biz başladığımızda sayı 60'tı. 2014'te bu sayıyı 400'e kadar çıkaracağız" şeklinde konuştu.

ARAP BAHARI VEFASI

Kriz döneminde yatırım için en uygun sektörün savunma olduğunu söyleyen Aliş, "Şu anda Arap Baharı yaşayan ülkeler Türkiye piyasasına gözünü dikti. Çünkü hem Türkiye'nin duruşu hem de bize vefa borçları gereği Türkiye'yi tercih ediyorlar" dedi.

NİHAİ ÜRÜN VE TEKNOLOJİ SATMALIYIZ
Halihazırda Türkiye'nin savunma sanayisi ihracatının ağırlıklı olarak ürün değil parçadan oluştuğunu söyleyen Aliş, bu yapının tam tersine bir hal alması gerektiğinin altını çizerek "İşin hamallığını yapmamalıyız" dedi. Nihai ürün ve teknoloji geliştiren bir sektör haline gelme konusunda adımlar atıldığını da vurgulayan Aliş şöyle konuştu:" Ar-Ge alanında verilen teşvikler ile yeni ve yüksek teknoloji ürünler çıkıyor artık. Bizim fason üretim yapan ülke olmamamız lazım. Yazılım konusunda da atılan ciddi adımlar var. Bunlar da meyvelerini vermeye başladı."

YASAKTAN KORKAN AMERİKALI TÜRK SİLAHINA SARILDI
ABD'de silah satışına kısıtlamaların gündeme gelmesi, silah satışlarını ikiye katladı. Türk firmalarının da ocak - şubat döneminde en fazla ihracatı ABD'ye gerçekleştirdiği belirtildi. Aliş, "Bugün ABD'de bir çakı almak için bile sıra bekleniyor. Türk firmaları talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyor" dedi. Sektörün güncel ihracat rakamlarını da değerlendiren Aliş, ABD'de gündeme gelen silah yasağının satışları hızlandırdığını, özellikle Türk firmalarının talebi karşılamak için yoğun bir biçimde çalıştığını vurguladı. Ocak - şubat döneminde Türkiye ihracatı yüzde 5.6 artarken, silah ihracatı yüzde 33 artışla 164 milyon dolara çıktı.

2023 HEDEFLERİ YÜKSEK
* Savunma ihracatı: 5 milyar $
* Sivil havacılık ihracatı: 10 milyar $
* Güvenlik: 5 milyar $
* Sivil havacılık hizmet ve bakım geliri: 5 Milyar $
* İlk 100 firma arasına 7 Türk firması sokmak
* En az üç küresel marka

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Namlu ısındı silahta hedefler büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN