Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankacılar cezadan memnun

Bankacılar Rekabet Kurulu'nun cezasından şikâyet ediyor ama hissedarlar memnun. Banka hisseleri dün yine yükseldi. Bankaların sözlüye kalktığı 26 Şubat'tan bu yana hisselerdeki artış yüzde 10'u buldu

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Rekabet Kurulu'nun mevduat ve kredi faizlerini ortak belirleyerek halkı zarara uğrattıkları gerekçesiyle ceza kestiği bankaların hissedarları karardan memnun. Türkiye Bankalar Birliği ve genel müdürleri, 1.1 milyar liralık cezayla ilgili şikâyet etmesine rağmen 12 bankadan borsada işlem görenlerin hisselerinin yükselişi dikkat çekiyor. Bankaların Rekabet Kurulu'nda sözlüye kalktığı 26 Şubat'tan bu yana İMKB Bankacılık Endeksi'ndeki artış ise yüzde 10'a dayandı.

EN HIZLI GARANTİ YÜKSELDİ

Borsacılar, cezaya rağmen banka hisselerinin yükselmesini "5 milyar ceza beklerken 1.1 milyarda kaldı. Bankalar zaten bu kadar cezaya razıydı" sözleriyle açıklıyor. Cuma günü açıklanan ceza kararının ardından dün İMKB'deki ilk işlem gününde başta ceza alanlar olmak üzere neredeyse tüm bankaların hisseleri arttı. En çok dikkat çeken ise 3 şirketi faiz manipülasyonuyla suçlanan ve 213.3 milyon lirayla en yüksek cezayı alan Garanti hisseleri oldu. Garanti, dün hisseleri en çok yükselen bankalar arasında yer aldı. Bankanın Rekabet Kurulu'na sözlü savunma yaptığı 26 Şubat'tan bu yana da hisselerindeki prim yüzde 11.27 oldu. Garanti Grubu, Rekabet Kurulu tarafından Garanti Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri ve Garanti Finansmanı aracılığıyla faizleri manipüle edip müşterilerini aldatmakla suçlanıyor. İkinci büyük cezayı alan Akbank'ın hisselerindeki artış da dikkat çekti. Akbank hisseleri yüzde 10 yükseldi. İkinci hızlı yükseliş ise ceza sıralamasında altıncı olan Halkbank tarafından yüzde 10.2 ile gerçekleşti.

YAPI KREDİ DE DAVA AÇACAK
Yapı Kredi, Rekabet Kurulu'nun verdiği idari para cezasına karşı yasal girişimlerde bulunacağını bildirdi. Bankanın KAP açıklamasında, "Cezaya ilişkin olarak gerekli yasal girişimlerde bulunulacaktır" denildi. Akbank, ise yargıya başvuru haklarının saklı olduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılar cezadan memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN