Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telekom'dan maden çıktı

Türk Telekom bakır kablolardan oluşan iletişim altyapısını fiberle değiştirmeye başladı. Ortaya çıkan hurda kabloların toplam değerinin milyarlarca doları bulduğu hesaplanıyor. Şirket ilk büyük satışı nisan ayındaki milyarlık ihaleyle yapacak. Gelir Hazine'ye gidecek

Giriş Tarihi: 12.3.2013
2005'teki özelleştirmenin ardından gelişen teknolojiye uygun olarak altyapı yatırımlarına hız veren Türk Telekom, Türkiye'nin yüzünü güldürüp, Hazine'yi de zengin edecek bir dönüşüme imza atıyor. İletişim altyapısını en gelişmiş teknoloji olan fiber kablolarla değiştirmeye başlayan şirket, bu sayede 1890'dan bugüne kadar döşenen ve hurda değeri milyarlarca dolarla hesaplanan bakır altyapısını ekonomiye kazandıracak. Şirket dönüşümü 2015'e kadar tamamlamayı planlıyor. Açığa çıkan bakır kablolar hurda olarak satılarak hem Türk Hazinesi'ne gelir hem de cari açığa ilaç olacak. Türkiye telekomünikasyon altyapısısı için son 150 yıldır yaklaşık 35 milyon kilometrelik bakır kablo döşerken, bunların en düşük hurda değerinin 2 milyar dolardan başladığı hesaplanıyor. Bakır sektörü yetkililerine göre Telekom birçok yerde ihtiyaç doğrultusunda kalın kablolar da döşediği için, hurdaların içindeki bakır miktarının 10 milyar doları bulduğu söyleniyor.

81 İLDE BAKIR SATILACAK
Şirket fiberle değiştirdiği hurda kabloları satış için ilk ihaleyi nisanda yapacak. "Türk Telekomünikasyon A.Ş. depolarında (81 il) bulunan bakır iletkenli kabloların satışıdır" başlığı altında şirketin internet sitesinde yayınlanan metinde, bazı ayrıntılar da yer aldı. Buna göre 160 çeşit kablo satışa çıkarıldı. İhalede tüm kablo çeşitlerinin metre ve kilogram cinsinden fiyat hesaplamaları da ayrıntılı şekilde formülleri verilerek anlatıldı.

KENDİ SİTESİNDEN DUYURDU
Öte yandan Türk Telekom'un bakır piyasasını sallayan milyarlık satışı Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirmemesi ise dikkat çekti. Borsaya açık şirketler için zorunluluk olmasına rağmen KAP'a 81 ili kapsayan bakır satışıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 6 aydır şirketin çalışmasını yaptığı satışla ilgili duyuru, sadece internet sitesinde yayınlandı.


PARA HAZİNE'YE GİDECEK
Özelleştirme sürecinde çıkan Danıştay kararına göre şirket 21 yıllık kiralama döneminin ardından devraldığı altyapının tamamını devlete iade etmek zorunda. Türk Telekom'u alan yatırımcılar alım sürecinde Danıştay'ın bu kararına şerh koymuştu. Ancak 2007'de bu şerh de yine Danıştay kararıyla kaldırıldı. Son karara göre Türk Telekom'un altyapısı ve gayrimenkulleri Hazine'ye ait. Buna göre 35 milyon kilometrelik bakır kablonun satılması durumunda ortaya çıkacak gelir de Hazine'ye aktarılacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Telekom'dan maden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN