Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta ücretsiz park etme yolları

Giriş Tarihi: 13.3.2013 11:08 Güncelleme Tarihi: 13.3.2013 12:46

tarafından işletilen otoparklarda, 15 dakikaya kadar park etmenin ücretsiz olduğu öğrenildi. İSPARK'a başvuru yapanların, ev ve işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkanı alabileceği de anlaşıldı.

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. () tarafından evinin önüne park ettiği için 114 kez ceza kesilen vatandaş, duruma itiraz edince bu konudaki bilinmeyenler ortaya çıktı.

Bugün gazetesinden Mehmet Ali Ay'ın haberine göre; cezalar sonucunda 691 lira borcu çıkan Halef Remzi Vayıs'ın evine ihbarname gönderildi. Vayıs, cezanın iptali için tüketici hakem heyetinde başvuru yaptı. İnceleme başlatan Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, vatandaşı haklı bulunca cezanın iptaline karar verdi.

İSPARK'ın kestiği cezanın hukuka aykırı olduğunu ifade eden Tüketici Hakem Heyeti üyesi Aydın Ağaoğlu, "İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı'nca oluşturulan bilirkişi cezanın hukuksuz olduğunu belirledi. Konuyla ilgili İSPARK'tan da savunma istedik. Kurum savunmasında, vatandaş müracaat ettiği takdirde ev veya işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkânı sağladıklarını belirtti" diye konuştu.


'UYARI LEVHALARI KONULSUN'

İSPARK'ın yaptığı savunmada vatandaştan 0-15 dakika içinde ücret almadıklarını da ifade ettiklerinin belirten Ağaoğlu, bu durumun vatandaş tarafından bilinmediğini kaydetti. Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "İSPARK böylelikle kamuoyunun bilmediği İspark tabelalarında 0-60 dakika yazan sürenin doğru olan bölümünü açıklamış oldu.

0-60 dakika ikazını gören vatandaşlar 5 dakika için bile dursa 1 saatlik park ücretini ödüyor. Ondan sonra aracını park edebiliyordu. Tüketiciler adına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSPARK Genel Müdürlüğü'ne resmi yazı ile müracat edeceğiz. Levhalarda 0-15 dakika arası ücretsiz olduğunu ifade eden yazı yazılmasını istiyoruz. İSPARK levhalarında bu uyarı yok" dedi.


'BU KEZ PARA ÖDEMEDİM'

Aydın Ağaoğlu, durumun ortaya çıkmasının ardından yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: "Durumun öğrendikten sonra, İSPARK'a ait bir park alanına aracımı park ettim. Yanıma yaklaşan görevliye 15 dakika içersinde ayrılacağımı söyleyince para vermekten kurtuldum. Oradaki levhalarda da ücretsiz uyarısı yoktu. 'Para ödemekten kurtuldum' diyorum çünkü daha önce bu durumda birçok kez para ödedim."


İSPARK'TAN 15 DAKİKA ÜCRETSİZ PARK AÇIKLAMASI

İSPARK'ın, kent genelindeki yol üstü otoparklarında 0-15 dakika ücretsiz otopark uygulaması devam ediyor. Ancak, trafiğin çok yoğun olduğu bazı noktalarda bu uygulama, trafik akışını engellememek için uygulanamamaktadır. Bu konuda yaşanan sorunlar 7/24 hizmet veren Beyaz Masa aracılığı ile çözüme kavuşturulmaktadır.


EV SAHİPLERİNE FARKLI UYGULAMA

İSPARK, ev sahiplerine de kolaylık sağlamaktadır. Kurumumuza başvurarak ev sahibi olduğunu belgeleyen kullanıcılar, için ise 'otopark alanındaki parklanma için gün boyu sadece tarifenin ilk dilim ücretini ödeyecektir' yönündeki Meclis Kararı uygulanmaktadır.

Ayrıca, vatandaşların ikamet ettiği yerlerde akşam 18.00'den sabah 09.00'a kadar ücretsiz park etmelerine imkan tanınmaktadır. Bunun yanı sıra indirimli abonelik hizmeti de verilmektedir.


MAHKEME İSPARK'I HAKLI BULDU

Son zamanlarda medyada yer alan, Bakırköy Tüketici Hakem Heyeti tarafından verildiği belirtilen ve İSPARK aleyhine olduğu iddia edilen kararın hukuki bir bağlayıcılığı yoktur. Şirketimiz konuyu Tüketici Mahkemesi'ne taşıyarak, alınan karara itiraz etmiş, hukuki süreç devam etmektedir. Ayrıca İSPARK A..Ş 'nin yol üstü otopark işletmeciliği yapması ve ücret almasının yasal olmadığı yönündeki başvurular da, İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiştir.

Öte yandan konu ile ilgi daha önce de yapılan yürütmenin durdurulması, otopark işletmeciliğinin yasal olmadığı yönündeki başvurular, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından değerlendirilmiş, otopark uygulamasının yasal olduğu yönünde karar verilmiştir. Bu karar Danıştay tarafından da onanmıştır.

İSPARK uygulamaları ile değnekçiliğe son vererek, , 7 yılda 1 Milyar TL'yi kayıt altına almış ve ekonomiye kazandırmıştır. 2 bin 500 personeli ile hizmet veren İSPARK, ayrıca istihdam yaratarak sosyal bir fayda sağlamıştır. Kente çok sayıda modern ve teknolojik otoparklar kazandıran İSPARK, İstanbul için yeni projeleri üretmeye modern park hizmeti sunmaya devam edecektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSPARK'ta ücretsiz park etme yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN