Selocanlar para dağıtacak

SPK'nın Turkcell müdahalesi küçük yatırımcıya yarayacak. Şirketin kasasında dağıtılmayı bekleyen 3 milyarlık temettü var. 11.90 liralık hisse başına 1 lira 39 kuruşluk kâr payı dağıtılacak. Temettü Türkiye tarihine de geçecek

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yönetimine 3 yeni isim atadığı Turkcell'de değişen dengeler küçük yatırımcıyı sevindirecek. Şirketin kasasında 2010'dan kalan 1.3, 2011- 2012'den de tahmini 1.7 milyar olmak üzere toplam 3 milyarlık kâr, nakit temettü olarak dağıtılmayı bekliyor. Üç yıldır ortaklar arasındaki kavgalar nedeniyle temettü ödemesi yapılmıyor. Yeni yönetim 20 Mart'ta toplanacak. Toplantıda genel kurul ve temettüye yönelik karar alınması bekleniyor. Temettü kararı çıkarsa yatırımcılar 11.90 liralık hisse başına 1 lira 36 kuruş temettü alacak. Bu Türkiye tarihinin en büyük nakit kâr payı dağıtımı olacak.

ORTAK KAVGASI BİTECEK

SPK'nın önceki gece atadığı bağımsız üyeler Turkcell'in yerli ve yabancı ortakları arasında bir süredir devam eden kavgayı da bitirecek. Değişiklik öncesi, Turkcell yönetim kurulunda Rus Altimo, Çukurova Grubu ve TeliaSonera'yı temsilen ikişer üye bulunuyordu. Bağımsız üye olarak da Colin Williams yer alıyordu. Eski bakanlardan Hilmi Güler ve Atilla Koç ile Bezmi Alem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça'nın atanması yönetimin daha kolay karar almasını sağlayacak.

TURKCELL'DE KİMİN NE KADAR PAYI VAR?
Turkcell Holding'de çoğunluk hissedar Cukurova Telecoms Holding (CTH). CTH'de Altimo'nun yüzde 49, Çukurova'nın yüzde 51 hissesi bulunuyor. Turkcell Holding'de ise CTH'nin yüzde 53, TeliaSonera'nın ise yüzde 47 payı var. Turkcell İletişim Hizmetleri'nde ise dolaylı olarak ise TeliaSonera'nın yaklaşık yüzde 37, Çukurova Holding'in yüzde 13.81, Altimo Grubu'nun ise yüzde 13.22 hissesi var.

SPK KARARI BİR TEK RUSLAR'I MEMNUN ETMEDİ
SPK'nın kararı Rus ortak Altimo hariç Çukurova ve İkandinav TeliaSonera tarafından olumlu bulundu. Çukurova Holding, atamaların şirketteki anlaşmazlıkların ve yönetim kurulundaki kilitlenmelerin önünü açacağını düşündüğünü açıkladı. TeliaSonera Başkanı ve CEO'su Per-Arne Blomquist da SPK'nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Şimdi olabilecek en yakın zamanda hissedarların şirketin ana sözleşmesine ilişkin değişiklikleri onaylayabilecekleri, yeni yönetim kurulu üyelerinin şirketin hissedarlık oranları ölçüsünde hakkaniyetli bir biçimde seçilebileceği ve finansal hesapların onaylanabileceği bir genel kurul toplanmasına odaklanacağız" dedi. Rus Altimo ise kararın hayalkırıklığı yarattığını belirterek, "Değişikliklerini Çukurova ile uzlaşmazlığın çözümü öncesinde zorlama bir tedbir olarak görüyoruz" diye konuştu.

ÇAĞLAYAN: YAPILAN İŞLEM ANJİYO GİBİ OLDU
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sermaye Piyasası Kurulu'nun bağımsız üye atamasını "Yapılan işlemi adeta bir anjiyoya benzetiyorum. Bir damar tıkanıklığı, kilitler açılmıştır" dedi. Şirkette yönetim kurulunun sağlıklı toplanıp, karar alamadığını söyleyen Çağlayan, "SPK'nın yeni kanunla yaptığı düzenleme tıkanıklığın açılmasında son derece önemlidir. Borsaya da pozitif yansıdı. Şirket uzunca süredir karşılaştığı problemlerden sıyrılacaktır. Genel kurul başarılı şekilde gerçekleştirilecek" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selocanlar para dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN