Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banliyönün dönüşüm modeliyiz

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Türkiye'deki kentsel dönüşüm hareketi Fransa'ya model olacak. Fransa, göçmenlerin yaşadığı varoş bölgelerinde Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanacak

Fransa'nın Cannes şehrinde önceki gün başlayan dünyanın en büyük gayrimankul fuarı MIPIM'i değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, fuarda kurulan Türk çadırı ile şirketlerin projelerini başka ülkelere pazarlama şansı bulduğunu, Türkiye'nin dünya emlak piyasasında hatırı sayılır bir noktaya geldiğini söyledi. Fuar öncesinde Fransa'da göçmenlerin oturduğu varoş bölgelerdeki (banliyö) eski yapıların değişimi için görüşmeler yaptıklarını kaydeden Bayraktar, bu dönüşümde Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanılacağını açıkladı.

'OTURMA İZNİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ'
Mütekabiliyet Yasası'nın çıktığı günden bu yana 11 bin taşınmaz satıldığını ifade eden Bakan Erdoğan Bayraktar, "Oturma izninin uzatılmasıyla bu rakamı 2013'te iki katına çıkaracağız" dedi. Yabancıya oturma izin sürelerinin tespitiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydeden Bayraktar, "Bu süreleri 6 ay ya da 1 yıla çıkarmak için uğraşıyoruz" diye konuştu.

250 metrelik kule ilgi çekti
TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi sınırları içinde inşa edilen Metropol İstanbul, MIPIM Fuarı'nda siyasetçilerin de ilgi odağı oldu. Projenin standında 250 metrelik kulesiyle dikkat çeken Metropol İstanbul maketi en çok ziyaretçi çeken yapı oldu. Standı işadamlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ziyaret etti. Babacan, dünyaca ünlü starların ev aldığı proje hakkında bilgi aldı.

4 marka şehir yolda
Hükümetin 2023 vizyonunun marka kentler, yaşanabilir çevre ve yatırım yapılabilir şehirler olduğunu belirten Bakan Bayraktar, "Dünyada artık şehirler yarışıyor. Biz de yerel iradelerle işbirliği içinde; İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale'ye stratejik gelişme planı hazırlayacağız. Bu kentlerin finans, sağlık ve turizm merkezlerine dönüşmesini sağlayacağız. Hedef, 4 şehri marka haline getirmek" dedi.

Ekonomiye doping olur
Bayraktar kentsel dönüşüm seferberliği ile sadece şehirlerin fotoğrafının değişmeyeceğini aynı zamanda ekonomide büyük bir hareketlenme olacağını söyledi. Bakan Erdoğan Bayraktar, "6.5 milyon konutun yenilenmesi başta inşaat olmak üzere yapı malzemeleri, elektrik ve elektronik ürün, mobilya gibi birçok sektörde de canlılığa neden olacak. İstihdam artacak" diye konuştu.

'Oturma izni masada'
MIPIM'in ikinci gününde "Ekonomisi ve Yatırım Fırsatlarıyla Türkiye" oturumunda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yabancı yatırımcılara seslendi. Türkiye'nin ekonomik yükselişi ve istikrarına dikkat çeken Babacan, Mütekabiliyet Yasası'nı takiben yabancılara oturma hakkı verilmesi konusunda çalışmaları olduğunu, birkaç hafta içinde bu konuda sonuca varılacağını bildirdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banliyönün dönüşüm modeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN